i to je moguće

I budući očevi imaju simptome trudnoće - krivci su hormoni

trudnoca
31.05.2016.
u 20:28

Muškarci mogu prva tri mjeseca trudnoće osjećati jutarnje mučnine, anksioznost, a nisu imuni ni na ‘baby blues’. Neki veličinom svojih trbuha dostignu partneričin

Nije rijetkost da budući očevi veličinom svojih trbuha dostignu partneričin tijekom trudnoće. Znanost kaže - nisu krivi. Za sve su krivi hormoni. Iako je napravljen mali broj istraživanja na ovu temu, ona pokazuju da su simptomima skloniji muškarci koji su vrlo aktivno uključeni u tijek trudnoće.

Najčešće osjećaju mučninu, anksioznost, pa i gubitak apetita, a to dostiže vrhunac tijekom trećeg mjeseca trudnoće, odnosno u trenucima kad i žena ima najizraženije jutarnje mučnine i ostale simptome. Znanstveno objašnjenje je da stres oslobađa kemikalije u tijelu pa se to može manifestirati kao suosjećajna trudnoća, piše 24sata.hr.

Uz lažne simptome trudnoće, kod muškaraca dolazi i do hormonalnih promjena pred kraj trudnoće i nakon rođenja djeteta. Jedna od njih je porast razine prolaktina, hormona čija je uloga da kod majke novorođenčeta potakne dojenje. Studije pokazuju da je razina prolaktina kod muškaraca na najvišoj razini negdje oko šestog mjeseca bebe te da je upravo tada i najjača njihova povezanost s bebom.

Razina ovoga hormona kod muškaraca poraste i u trenutku kad otac čuje svoju bebu kako plače. Razina oksitocina također raste kod novopečenih očeva i povezana je s time kako će se ponašati kao roditelj. Muškarci s većom razinom oksitocina češće se igraju s bebama i privrženiji su im za razliku od onih s nižom razinom. Također, u nekim slučajevima razina testosterona opada, a to utječe na to da očevi posvećuju više pažnje obitelji.

Jedna studija pokazala je da očevi s višom razinom testosterona poklanjaju manje pažnje djeci, dok su oni s nižom razinom ovoga hormona skloniji reagirati na bebin plač. Očevi također nisu imuni ni na “baby blues” nakon rođenja bebe. Postporođajna depresija pogađa čak 25 posto muškaraca u prva dva mjeseca nakon porođaja partnerice, ali se kod muškaraca javlja puno sporije nego kod žena, tako da često ostane neprimijećena.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije