Naslovnica Vijesti

Formirat ćemo tim koji 
će pisati projekte za povlačenje novca iz EU

22. veljače 2019. u 15:00 0 komentara 252 prikaza

O kapitalnim projektima, projektima socijalnog karaktera, prekograničnoj suradnji, ostvarivanju bolje povezanosti s dijasporom, ali i potencijalima općine Domaljevac-Šamac razgovarali smo s novoizabranim načelnikom Stjepanom Piljićem.

Izabrani ste za načelnika općine Domaljevac-Šamac. Koji su vaši prvi koraci koje ćete poduzeti na toj dužnosti?

- Ozbiljnost situacije zahtijeva da se istodobno rješava mnoštvo problema. Budući da su ljudi najvažniji, treba raditi na popravljanju međuljudskih odnosa i smirivanju tenzija. Politika ne smije dijeliti ljude i stvarati sukobe kao do sada. Nakon izbora mora postojati suradnja na realizaciji ključnih projekata koji su u interesu naše općine. Interes općine mora biti ispred interesa bilo koje stranke ili pojedinca.

Planiramo unaprijediti i rad općinske uprave, osnovati tim koji bi se bavio isključivo pisanjem projekata za povlačenje sredstava i fondova Europske unije. U ovom području mogućnosti su ogromne, osobito kad je riječ o prekograničnoj suradnji. U tom smislu već smo ostvarili kontakte s nekoliko načelnika u Republici Hrvatskoj.

Na koje će kapitalne projekte najviše biti usmjerena lokalna vlast, koji od njih su prioritetni i koju će korist donijeti građanima Domaljevca-Šamca?

- Glavni kapitalni projekt u razdoblju pred nama bit će vodoopskrba jer to pitanje na području naše općine još uvijek nije riješeno. U siječnju ove godine završili smo prvu fazu budućeg vodotornja, odnosno njegovu platformu. Slijedi nam druga faza izgradnje za koju je potrebno osigurati oko 300.000 KM. Zbog specifičnosti ovog objekta druga faza mora se raditi odjednom, bez prestanka, tako da u ovom dijelu očekujemo potporu viših razina vlasti, a dogovorili smo i suradnju s organizacijom UNDP-ja. Nadamo se kako ćemo ove godine imati završen vodotoranj kako bismo u 2020. godini počeli s izgradnjom vodovodne mreže te osigurali pitku vodu za kućanstva. U 2019. godini u suradnji s UNDP-jem dovršit će se i arteški bunar na lokaciji Jelas, čime će se ubrzano osigurati vodoopskrba za institucije na toj lokaciji.

Još nešto što biste izdvojili?

- U ovoj godini moramo osigurati sredstva za nabavu vatrogasnog vozila. Ugovor je potpisan i očekujemo isporuku vozila krajem ovog mjeseca. Ovo vozilo će, osim opreme za gašenje požara, imati i opremu za izvlačenje unesrećenih u slučaju prometne nesreće. Zaštita od požara veliki je problem naše općine, a nabavom ovog vozila sigurnost ljudi i imovine bit će na višoj razini. U ovoj godini planiramo sanaciju i izgradnju cesta te još niz drugih manjih investicija.

Radi li lokalna vlast na projektima socijalnog karaktera poput pomoći socijalno ugroženim obiteljima, poljoprivrednim poticajima...?

- Općinskim proračunom predviđeni su grantovi za zdravstvene i socijalne potrebe, kao i grant za poljoprivredu. Zakonski je predviđeno da se ovi sektori financiraju s viših razina vlasti, županijskih i federalnih. Općinske službe stoje na usluzi osobama u potrebi, kao i poljoprivrednicima, kako bismo im pomogli u ostvarenju prava na višim razinama.

Dolazite iz prosvjetnog sektora. Kakvo je stanje obrazovanja u općini Domaljevac-Šamac i u županiji? Što bi trebalo poboljšati?

- Smatram da imamo dobar odgojno-obrazovni sustav. Imamo kvalitetne nastavnike koji vole svoj posao i konstantno se stručno usavršavaju. U našoj županiji u tijeku je realizacija projekta unaprjeđenja srednjeg stručnog obrazovanja, a za osnovne škole podizanje kompetencija u STEAM zanimanjima, u što je uključena i škola s područja naše općine. Najveći problem predstavlja pad broja učenika, što stvara poteškoće u planiranju i organizaciji odgojno-obrazovnog rada i stvara nesigurnost kod djelatnika škole.

Demografska slika BiH je loša, stanovništvo se sve više iseljava. Kakvo je stanje u Domaljevcu-Šamcu?

- Naša općina nije izuzetak glede toga. Ljudi s ovih prostora oduvijek su odlazili u potrazi za boljim životom. Ovaj proces dodatno se pojačao ulaskom Hrvatske u Europsku uniju, čime je našim ljudima olakšan pronalazak posla u inozemstvu. Nemamo više velikih valova, ali još uvijek se povremeno netko odluči na odlazak. Nadam se kako ćemo stvaranjem jednog boljeg društvenog okruženja, infrastrukturnim projektima, investicijama i iskorištavanjem potencijala naše općine zaustaviti ovaj negativni trend.

Najavili ste i bolju povezanost s dijasporom. Planira li se već neki novi vid suradnje?

- Naši ljudi u dijaspori predstavljaju ogroman potencijal. Poznato je da su naši ljudi dobri i cijenjeni radnici. Imamo primjere izuzetno uspješnih poduzetnika koji rade u inozemstvu. Moramo se više povezivati, organizirati sastanke na kojima će se osmišljavati ideje i projekti od kojih ćemo svi imati koristi. U sklopu Dana općine, na ljeto ove godine planira se veliki Kongres dijaspore koji će biti na tragu ove priče.

Što biste izdvojili kao najveći potencijal općine na čijem ste čelu?

- Kao najveći potencijal naše općine izdvojio bih termalne izvore. Područje Domaljevca nalazi se na bazenu tople vode. Bušotina na lokaciji staklenika izbacivala je vodu temperature 86 Celzijevih stupnjeva. Za ovaj resurs postoje zainteresirani investitori i ja sam veliki optimist kada je riječ o iskorištavanju ovog potencijala.•

Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.