Dok je javnost bila zaokupljena pripremama za doček Nove godine, u Sud Bosne i Hercegovine u posljednjim satima 2025. stigao je značajan broj optužnica, i to gotovo neprimjetno, bez veće pozornosti javnosti.
Prema službenom priopćenju, Sud BiH je u razdoblju od 29. prosinca 2025. do 31. prosinca 2025. godine, zaključno s 12 sati, zaprimio ukupno 19 optužnica koje je podiglo Tužiteljstvo BiH, javlja Vecernji.ba. Od tog broja, sedam optužnica odnosi se na Odjel I za ratne zločine, devet na Odjel II za organizirani kriminal, gospodarski kriminal i korupciju, dok su tri optužnice zaprimljene na Odjelu III za opći kriminal.
Sud je naveo da će, u rokovima propisanim Zakonom o kaznenom postupku BiH, provesti detaljnu analizu priloženih dokaza kako bi donio odluku o potvrđivanju ili odbijanju svih ili pojedinih točaka zaprimljenih optužnica. Javnost će o tim odlukama biti pravodobno obaviještena.
Iako je riječ o gotovo dvadeset optužnica koje obuhvaćaju najteža kaznena djela – od ratnih zločina do organiziranog i gospodarskog kriminala – ova informacija prošla je ispod radara u blagdanskoj gužvi.