Večernji List - najnovije vijesti iz Bosne i Hercegovine, svijeta, sporta, kulture i showbiza
Naslovnica Vijesti

Do 50 ljudi na javnim druženjima, svadbe se iz ZHŽ-a prebacile u HNŽ i HBŽ

01. listopada 2020. u 17:28 0 komentara 335 prikaza
Foto: Fena

Stožer civilne zaštite Zapadnohercegovačke županije (ZHŽ) na izvanrednoj sjednici održanoj u četvrtak u Širokom Brijegu donio je nove zapovijedi kojima se s 30 na 50 povećava dopušteni broj osoba u zatvorenim prostorima na javnim druženjima, te se ukida prethodna zapovijed o lokalnim inspekcijskim timovima.

Predsjednik Vlade ZHŽ-a Zdenko Ćosić kazao je kako je zapovijed o broju osoba na organiziranim okupljanjima sada usklađena s odlukom Federalnog stožera.

- Poznato je kako je naša županija prije 12 dana imala nenormalno visok broj ljudi zaraženih koronavirusom zbog čega smo još i ranije donijeli odluku o uvođenju stanja opasnosti, nakon čega smo donijeli i dosta restriktivne zapovijedi koje su urodile plodom, jer već 12 dana imamo kontinuiran pad broja zaraženih u ZHŽ-u - kazao je Ćosić.

Dodao je kako je broj zaraženih osoba u Zapadnohercegovačkoj županiji, ipak, i dalje dosta visok.

- Da bismo osigurali da broj zaraženih i dalje pada morali smo donijeti neke mjere kojima ćemo korigirati dvije slabe točke koje smo uočili u provedbi sadašnjih zapovijedi i koje su prijeteće za zdravlje naših ljudi. Jedna se odnosi na premještanje organiziranih druženja iz naše u susjedne županije, a mi smo uvjereni da razlog tome nije nešto veći broj, odnosno 50 ljudi na organiziranim okupljanjima u tim županijama u odnosu na tadašnjih 30 u našoj, nego to što se u tim županijama ne provodi dovoljan nadzor nad mjerama, pa su ta druženja uglavnom s mnogo većim brojem prisutnih ljudi - kazao je Ćosić.

Operativni timovi nisu dobro radili svoj posao

Druga slaba točka je, po njegovim riječima, selektivna primjena donesenih zapovijedi.

- Znamo da su neki pružatelji ugostiteljskih usluga zatvorili svoje salone jer su oni ili organizatori takvih druženja procijenili da se to ne isplati i čekaju neka nova vremena. Paralelno s tim, također u našoj županiji, neometano se organiziraju takve proslave i druženja u nekim drugim prostorima ili se ne poštuje radno vrijeme propisano našim zapovijedima - navodi Ćosić.

Osvrnuo se i na propuste gradskih operativnih timova zaduženih za nadziranje provedbe donesenih zapovijedi.

- Ti timovi imali su izričitu zapovijed da privremeno zatvaraju objekte koji krše zapovijedi i očito nisu do kraja radili svoj posao. Bili su dužni Stožeru Civilne zaštite ZHŽ-a svakodnevno dostavljati izvješća, što nisu učinili, odnosno neka izvješća smo dobili tek na urgenciju načelnika Stožera, a neka nismo dobili nikako. Procijenili smo kako nema potrebe imati takve timove, te smo ih, što se tiče nas kao Stožera, raspustili, a s novom zapovijedi, koja stupa na snagu odmah danas, svu odgovornost za provođenje donesenih zapovijedi preuzima Uprava za inspekcijske poslove ZHŽ-a u suradnji s Ministarstvom unutarnjih poslova, odnosno Civilnom zaštitom. Ako već ovaj vikend uočimo da je bilo propusta kao do sada, imat ćemo sjednicu Stožera sljedeći utorak na kojoj ćemo donijeti mjere koje će se ticati sankcioniranja odgovornih za propuste koji se eventualno naprave - kazao je Ćosić.

Svadbe se iz ZHŽ prebacile u HBŽ i HNŽ

V.d. ravnateljice Zavoda za javno zdravstvo ZHŽ-a Andrea Jurić kazala je kako pad broja oboljelih "pokazuje da sustav funkcionira te da donesene mjere nisu bile uzaludne".

- Naš primarni problem je da su neki izvan zakona. Drugi problem je što određene institucije u nama susjednim županijama ignoriraju stanje i dok mi bilježimo pad, oni bilježe rast novozaraženih, a u međuvremenu se svadbe iz naše županije sele u Hercegovačko-neretvansku ili Hercegbosansku županiju i to nije u redu. Ovim putem kao doktor i zbog javnog zdravstva apeliram na naše okolne županije koje primaju svatove, bilježe skokove broja zaraženih, postaju žarište, a i dio njihovih slučajeva se prelijeva nama, da prestanu ignorirati takve stvari zbog nekih viših ciljeva, jer višeg cilja od zdravlja ljudi nema - poručila je Jurić.

Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.