suradnik Josepha Bidena

Carpenter: Nadam se da Moskva neće zloupotrijebiti odnose sa RS

05.12.2018.
u 10:11

Sjevernoatlantski savez (NATO) je aktiviranjem Akcijskog plana za članstvo (MAP) donio povjesnu odluku, kojom se Bosni i Hercegovini omogućava da razvije svoj Godišnji nacionalni plan (ANP) i počne proces provođenja reformi neophodnih za članstvo u NATO-u, kazao je Michael Carpenter, bliski suradnik Josepha Bidena i njegov savjetnik za nacionalnu sigurnost dok je bio potpredsjednik Sjedinjenih Američkih Država.

On u razgovoru za "Dnevni avaz" naglašava da je odluka Alijanse više nego pozitivna, ali i da ima rizika.

- Naravno, znamo da tročlano Predsjedništvo nije jedinstveno kada je NATO u pitanju. Ali, za sada Ministarstvo obrane BiH može donijeti i provesti potrebne reforme kako bi BiH mogla pristupiti ovom savezu. U tome im može i hoće pomoći osoblje NATO-a u stožeru u Sarajevu. Bosna i Hercegovina se na taj način približava danu kad će se njeni građani i političari složiti u tome da je potrebno ući u tu organizaciju. Do tada je potrebno uraditi sve što se može da BiH bude spremna ili da je barem nadomak učlanjenja - kaže ovaj američki dužnosnik koji je ekspert za Balkan i Rusiju.

On navodi i da se znaju veze koje entitet Republika Srpska ima s Rusijom.

- Da iskoristim terminologiju Dimitrija Medvedeva, Rusija ima "privilegirani interes" u tom dijelu BiH. Za mene nema ništa loše u tome da RS ima bliske kulturne i povjesne veze s Rusijom, pa čak i prijateljske "bilateralne" odnose. Ali, nadam se da Moskva neće zloupotrijebiti te odnose da uništava euroatlantske ambicije BiH - kaže Carpenter.

Upozorava i da su rane od rata u BiH i dalje duboke te da su nacionalne podjele i dalje izražene.

- Zato je vanjskim silama prelako da iskoriste propagandu i dezinformiranje kako bi potaknule nepovjerenje i dalje podjele. Moskva je to već pokušala u nizu europskih država, ali i u SAD - navodi Carpenter.

Način da se BiH obrani od takvih nasrtaja je u pomirenju i "zajedničkoj geopolitičkoj ambiciji".

- Sjedinjene Američke Države i europske sile trebaju osnažiti taj proces time što će više ulagati u njenu infrastrukturu. Naravno, preduvjet za to je duboka reforma pravosuđa - ističe sugovornik "Avaza".

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije