Bosna i Hercegovina ostaje u potpunosti predana UN-ovim mirovnim operacijama i nastavit će surađivati s Ujedinjenim narodima te zemljama koje pridonose vojnim i policijskim snagama - istakao je zamjenik ministra sigurnosti Bosne i Hercegovine Ivica Bošnjak na današnjoj Ministarskoj konferenciji o mirovnim operacijama u Berlinu, u organizaciji Vlade Savezne Republike Njemačke i Ujedinjenih naroda.
Bošnjak je podsjetio da bh. vojni i policijski službenici niz godina sudjeluju u različitim UN-ovim mirovnim operacijama, te da je planirano značajno proširenje postojeće obveze BiH prema UN-ovim mirovnim operacijama.
- Bosna i Hercegovina će ostati pouzdan partner UN-ovom programu mirovnih operacija. Predani smo doprinosu UN-ovim mirovnim misijama i spremni smo proširiti svoje sudjelovanje. S ponosom ističem da su se od posljednje UN-ove ministarske konferencije naša obećanja značajno povećala, kako u kvaliteti, tako i u količini. Bosna i Hercegovina ovime ponovno potvrđuje svoju dugogodišnju podršku UN-ovim mirovnim operacijama u godinama koje dolaze - kazao je.
Bosna i Hercegovina je pružatelj obuka u području mirovnih operacija, od 2012. godine u Centru za obuku za operacije podrške miru PSOTC. Kroz ovu priznatu obrazovnu instituciju obučeno je više od 700 vojnih časnika, vojnih promatrača i policijskih službenika za učešće u mirovnim misijama, saopćeno je iz Ministarstva sigurnosti BiH.
- Svjesni važnosti obuke i razvoja kapaciteta za poboljšanje učinka, sigurnosti i zaštite mirovnih snaga te ostvarivanje mandata UN-ovih mirovnih misija, Bosna i Hercegovina odlučila je proširiti svoj doprisnos i u ovoj oblasti i povećanje broja obuka i kurseva za polaznike iz BiH i drugih zemlja - poručio je Bošnjak.
Dodao je da Bosna i Hercegovina nastavlja da podržava i osigurava veću zastupljenost žena u UN-ovim mirovnim operacijama.