kao titanic

Troje mrtvih u nesreći kruzera, putnici za sve krive posadu

costa concordia (1)
Reuters/PIXSELL
14.01.2012.
u 09:15

Talijanski kruzer Costa Concordia s oko 3000 putnika i tisuću članova posade nasukao se u petak oko 22 sata na toskanskoj obali

Talijanski kruzer Costa Concordia s oko 3200 putnika i tisuću članova posade nasukao se u petak oko 22 sata na toskanskoj obali, nedaleko otoka Giglija.

Iako je prva informacija talijanske novinske agencije Ansa bila da je najmanje šest osoba izgubilo je živote, šef policije mjesta Grosseto, Giuseppe Linardi, izvijestio je jutros da su poginule tri osobe, a 14 ih je ozlijeđeno. 

- Još ne možemo potvrditi jesu li sve osobe s krstarećeg broda spašene. Dio broda je već potopljen pa će ronioci nastaviti traganje, dodao je Linardi.

Na kruzeru su bile i tri obitelji iz Umaga i Savudrije. Srećom svi su dobro. Iskrcani su s broda i organiziran im je prijevoz do polazne luke Savona odakle bi se trebali zaputiti prema kućama, doznaje iPress.

- Bilo je strašno, panika je bila na kruzeru... Svi smo živi, nitko od naše tri obitelji nije ni ozlijeđen. Sve stvari su nam ostale na brodu, ali najvažnije je da smo izvukli živu glavu, rekao je jedan od Umažana.

Ostali putnici potvrđuju "Bilo je kao na Titanicu!".

- Prema svim informacijama, među stradalima na brodu Costa Concordia nema hrvatskih državljana - kazao je glasnogovornik Ministarstva vanjskih i europskih poslova Berislav Živković.

MVEP procjenjuje da je havariju prošlo oko 120 Hrvata, a većina je krstarenje uplatila preko agencija.

Za njih 45, koji su na kružno putovanje išli preko jedne zagrebačke agencije, ta agencija organizira prijevoz do Trsta. Onim putnicima koji su u nesreći ostali bez dokumenata, hrvatski konzulat u Trstu izdat će putne listove tako da se mogu vratiti kući. Drugih 45 putnika u Italiji se našlo preko riječke agencije, a 30 Hrvata bilo je među članovima posade.

Za ostale putnike nije bilo upita u MVEP-uno, no svima kojima bude trebalo konzulati u Italiji će pomoći.

Zrinko Huljić, ribar iz Omišlja za Novi list ispričao posvjedočio je o kaosu na kruzeru koji je nastupio nakon nesreće. "Zavladao je kaos. Nitko nije znao gdje da ide, što da radi...", kazao je.

 - Za brojne poginule i ozlijeđene na nasukanom kruzeru najveći su krivci zapovjednik i posada, koji su putnike nakon nasukavanja prepustili samima sebi, tvrdi Huljić.

Najgore od svega je, ispričao je ribar, što ni posada broda, umjesto da smiri situaciju i uputi putnike gdje da idu i kako da se ponašaju, uopće nije znala što radi.

- Brod se naginjao, sve je to trajalo strahovito dugo, satima. Počeli smo sami ulaziti u čamce za spašavanje, ali se u njih natrpalo previše ljudi, a kako je brod bio nagnut, čamci se nisu mogli spustiti pod pravim kutem nego smo udarali o bok broda. Časnici i posada su bježali i gurali se s putnicima, umjesto da koordiniraju akcijom spašavanja. Nestalo je i struje na brodu pa smo ostali u mrklom mraku, što je samo dodatno pogoršalo ionako katastrofalnu situaciju. Strašno, ispričao je ribar iz Omiša.

Nekoliko sati nakon nasukanja stotine ljudi još uvijek je ostalo na brodu, čekajući evakuaciju. Neki su skakali s palube u more, no spasilačke ekipe išle su od kabine do kabine u potrazi za putnicima. Posljednjih 50-ak putnika evakuirano je jutros helikopterom, javlja pak BBC.

Na brodu je bilo 3126 putnika, najviše Talijana (989), pa Nijemaca (569), Francuza (462), Španjolaca (177), Amerikanaca (127) te državljnâ još 56 država. Nije objavljeno državljanstvo 1013 članova posade. Ukupno je na brodu bilo 4229 osoba.

Nesreća se dogodila baš u vrijeme večere, a putnici koji su smješteni na sigurno pričaju kako je u jednom trenutku nestala struja. Uzrok nesreće još se utvrđuje, no poznato je da je zbog nasukavanja na greben nedaleko otoka na dnu broda nastala rupa od 70-ak metara kroz koju je odmah navrla voda.

Deodato Ordona kabinski stjuard za BBC je kazao da su nakon udara dane naredbe za napuštanje broda Proglasili smo opću opasnost i usmjerili putnike prema mjestima za evakuaciju.

Problem je nastao s čamcima za spašavanje koje nisu mogli iskrcati pa prešli na drugu stranu broda.

Stariji putnici plakali su, kaže, a bilo je i onih koji su skočili u more i zaplivali prema 400-tinjak metara udaljenoj obali.

Costa Concordisa sa svojih 290 metara dužine i 52 metra visine sa 1500 kabina u koje se može smjestiti 3700 putnika, spada u jedne od najvećih kruzera, a isplovio je iz luke Civitavecchia  nedaleko Rima na sedmodnevno krstarenje Sredozemljem.

2008. godine kruzer je imao incident u luci u Palermu.

Preuzeto sa www.vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije