Njemački proizvođač šparoga Harm Schmietendorf žali se zbog teškog pronalaženja radnika. Iako plaća gotovo 3000 eura mjesečno, u njegovim očima, posebno nezaposleni Nijemci oklijevaju prihvatiti posao. "Nijemci moraju podići guzicu", kazao je on, prenosi Focus.
Harm Schmietendorf već dugo ovisi o stranim radnicima, što je dosad uvijek dobro funkcioniralo. Međutim, sada postaje sve teže regrutirati i zadržati te radnike. Poljski i rumunjski berači šparoga sada zarađuju toliko zbog minimalne plaće da su već prije kraja sezone uspjeli zaraditi dovoljno novca i vraćaju se u domovinu, govori ovaj 54-godišnjak. Zbog toga šparoge ostaju neobrane i ostaju na poljima.
Ovaj 54-godišnjak bavi se isključivo uzgojem šparoga i mora u ograničenom vremenskom periodu "zaraditi novac za cijelu godinu". Schmietendorf se žali da nezaposleni Nijemci odustaju nakon jednog dana rada ili se prijavljuju na bolovanje. Unatoč tome, mora im isplaćivati plaću još šest tjedana. "Odustao sam od prijavljivanja slobodnih radnih mjesta zavodu za zapošljavanje. Ionako nitko ne dođe. A ako i dođe, ode nakon jednog dana ili se prijavi na bolovanje. Nijemci moraju podići guzicu", kaže iskusni proizvođač šparoga iz Schleswig-Holsteina.
"Poljski berači šparoga također imaju bolove u leđima u prvim danima", dodaje Schmietendorf. Naporan rad zahtijeva mnogo od radnika, posebno na početku sezone, prije nego što se tijelo navikne na intenzivnu fizičku aktivnost. No, nakon početnih teškoća, tijelo se prilagođava opterećenju, pojašnjava on.
Ove sezone Schmietendorf se oslanja isključivo na poljske berače šparoga i plaća im 14 eura po satu. Uz šestodnevni radni tjedan i 48 radnih sati tjedno, mjesečna plaća iznosi 2912 eura. To je značajan prihod za berače, no očito nije dovoljan poticaj za njemačke nezaposlene da rade u poljoprivredi. Schmietendorfova supruga uvjerena je: "Bez istočnoeuropskih radnika, u Njemačkoj ne bismo imali što jesti."