Iako su Hrvatska i Bugarska u procesu pristupanja i postigle su značajan napredak, obje zemlje još uvijek imaju problem s određenim kriterijima, posebno u pogledu upravljanja, što je područje koje je veoma bitno za EU, navodi se u izvještaju.

- Osim u Švedskoj, kvaliteta institucija i upravljanje relativno su loši u perspektivnim zemljama, posebno u Bugarskoj, Rumuniji, Hrvatskoj i Mađarskoj - navodi ECB u izvještaju.

Inflacija je veća od dopuštene u pet od sedam perspektivnih zemalja, a ECB ističe zabrinutost zbog održivosti konvergencije inflacije u većini zemalja. ECB ima za cilj da stopa inflacije ne prelazi dva posto.

Međutim, većina je zemalja ispunila kriterije po pitanju zaduživanja, deficita i kamatne stope, navodi ECB i dodaje da njihov izvještaj samo u ograničenom obimu razmatra uticaj pandemije koronavirusa, imajući u vidu neuobičajenu nesigurnost koju je stvorila.

Ipak, napominje se da se većina zemalja suočava s porastom proračunskog deficita, što je posljedica pandemije.

ECB također ističe da nijedna zemlja nije ispunila zakonske uslove za nezavisnost centralne banke, a sve osim Hrvatske nisu ispunile zahtjev o zabrani monetarnog financiranja, što je ključni temelj modernog centralnog bankarstva.