Kao odgovor na nedavne izvještaje europskih medija, Lockheed Martin i nekoliko vlada odbacili su tvrdnje da lovci F-35 Joint Strike Fighter imaju nekakav tajni "prekidač za gašenje" kojim bi američke vlasti mogle daljinski onesposobiti avione. Prava stvarnost jest da poseban prekidač nije potreban kako bi se strani F-35 avioni spriječili u obavljanju svojih predviđenih zadaća. Dovoljno je prekinuti podršku avionima da bi se postigao isti rezultat, možda ne trenutačno, ali dovoljno brzo. Bez pristupa lancima održavanja i logistike pod kontrolom SAD-a, kao i računalnim mrežama, svaka flota F-35 brzo bi postala neupotrebljiva, a avioni koji bi nastavili letjeti tijekom ograničenog vremena mogli bi to činiti samo s značajno smanjenim sposobnostima, piše The War Zone.
Tvrdnje da Joint Strike Fighter ima značajku daljinskog onesposobljavanja nisu nove, ali su ponovno isplivale nakon iznenadne odluke američke vlade da obustavi vojnu pomoć i obavještajnu podršku Ukrajini, uz nova pitanja o američkoj potpori NATO-u pod predsjednikom Donaldom Trumpom. Mediji diljem Europe, uključujući Belgiju, Švicarsku, Njemačku i Ujedinjeno Kraljevstvo, u proteklom tjednu objavili su članke koji barem djelomično spominju mogućnost "prekidača za gašenje" na F-35. To je izazvalo nekoliko službenih reakcija.
"Nemamo naznaka da je to moguće", rekao je belgijski načelnik obrane general Frederik Vansina za novine La Dernière Heure 5. ožujka. "F-35 nije avion na daljinsko upravljanje. Program se oslanja na globalnu logističku podršku, s rezervnim dijelovima koji kruže među zemljama korisnicama." "Nije moguće 'daljinski upravljati' ili 'blokirati' lovce F-35A, primjerice putem vanjske intervencije u elektroniku", stoji u priopćenju od 7. ožujka švicarskog Federalnog odjela za obranu. "Švicarska ne treba pristanak ako želi koristiti svoje oružane sustave ili navođene projektile za vlastitu obranu. To može učiniti autonomno, neovisno i u bilo kojem trenutku."
Proizvođač Lockheed Martin 8. ožujka poslao je e-mail TWZ-u i drugima u vezi s "glasinama da F-35 ima 'prekidač za gašenje' koji SAD može aktivirati za onesposobljavanje savezničkih flota F-35", upućujući na ranije demantije švicarskih i belgijskih vlasti.
Da ponovimo, dosad nema dokaza da F-35 avioni u službi bilo gdje imaju posebnu značajku kojom bi se mogli potpuno onesposobiti doslovnim ili figurativnim pritiskom na gumb. Istina je da su Joint Strike Fighteri podvrgnuti značajnim američkim izvoznim i drugim vladinim kontrolama. Gotovo svi F-35 avioni u službi diljem svijeta ključno ovise o vlasničkoj podršci američke vlade i izvođača u SAD-u.
"Ne treba vam 'prekidač za gašenje' da biste ozbiljno oslabili korisnost izvoznog oružanog sustava, samo prestanite pružati podršku i on će propasti, neki sustavi vrlo brzo", napisao je Tyler Rogoway iz TWZ-a na X-u jučer. "Što je naprednije, to je brža degradacija."
"F-35 je zamišljen, razvijen i nastavlja se upravljati i održavati kao zajednička/koalicijska platforma, izgrađena na snažnim partnerstvima s američkim saveznicima i partnerskim zemljama diljem svijeta. Od svog nastanka, F-35 je bio zajednički pothvat, integrirajući stručnost i doprinose više zemalja kako bi zadovoljio operativne potrebe svih korisnika", rekao je glasnogovornik Ureda za program F-35 (JPO) za TWZ odgovarajući na pitanja o procedurama američkih vlasti za isključivanje stranaka iz aspekata programa Joint Strike Fighter. "Program funkcionira prema dobro uspostavljenim sporazumima koji osiguravaju da svi operateri F-35 imaju potrebne sposobnosti za učinkovito održavanje i upravljanje svojim avionima. Snaga programa F-35 leži u njegovom globalnom partnerstvu, i ostajemo predani pružanju svih korisnika punom funkcionalnošću i podrškom koja im je potrebna."