Rukomet

Izviđač opet bolji od Vogošće

BiH,24.03.16.Mostar, Prvenstvena rukometna utakmica,  Zrinjski - Izvidac 35-32, Photo:Stojan Lasic
15.04.2016.
u 09:00

Za bh. prilike odličnu utakmicu u Ljubuškom odigrali su vodeći Izviđač i drugoplasirana Vogošća. Prva četvrtina utakmice protekla je u znaku izjednačene igre, bilo je 2:2, zatim 3:3..., a zatim su iz kontre preko J. Ereša preokrenuli na 6:5 u 17. minuti i do kraja nisu ispuštali prednost. Do kraja poluvremena razlika se penjala na +3, da bi se na odmor otišlo s 2 pogotka prednosti 13:11.

Raspoloženi vratari

Bez obzira na to što je Šabanović skinuo nekoliko zicera domaćim igračima, napadi su se nizali u valovima s kojima je i rasla prednost do +8 u 53. minuti 25:17. Nije se Vogošća predavala, pa je do kraja uspjela smanjiti na podnošljivih 30:26. Veliki doprinos u “zidanju” razlike dao je vratar I. Ereš koji u 37. minuti zaustavlja šut Divkovića sa sedam metara, sedmerac brani i u 39., da bi Međić u 44. minuti sa sedam metara pogodio gredu. Dok je mladi vratar bio zaokupljen obranama sedmeraca, njegovi suigrači povećavali su prednost. Strijelce domaćih predvodio je Ante Grbavac sa šest, a kod gostiju najučinkovitiji bio je Tarik Međić s pet pogodaka. Uglavnom, drugi put u ligaškom dijelu Izviđač je bio bolji od Vogošće, čime je praktično osigurao prvu poziciju uoči doigravanja. Uvjerljivom pobjedom protiv Prijedora 29:20 (11:10) Zrinjski je definitivno prebrinuo brige vezano uz ostanak. Bila je to osma pobjeda Mostaraca u nastavku prvenstva, koji su tri kola prije kraja osvojili dva puta više bodova (25) nego jesenas - ukupno 13. Zaista u nastavku prvenstva posve nova ekipa. Domaći su se mučili u početku pa su tako gosti iz Prijedora u 12. minuti imali prednost 2:5, međutim, kako je utakmica odmicala, ekipa Zdravka Medića sređivala je redove. Na 6:6 u 20. minuti izjednačio je Mandarić, nakon čega je Zrinjski boljom igrom do odmora uspio steći prednost od jednog pogotka 11:10. Nastavak je donio puno bolju igru domaćih i potop gostiju, o čemu svjedoči konačnih +9 golova. Strijelce je predvodio izvrsni Matej Sarajlić koji se 8 puta upisao u strijelce, Mandarić i Bošković postigli su po 5, a veliki obol pobjedi dao je i vratar Paradžik s 12 obrana.

Borba za ostanak

Za ostanak važnu utakmicu u Gradačcu protiv susjeda iz Gračanice igrali su domaći rukometaši koje je poraz 24:25 (14:11) odveo u drugu ligu. S obzirom na to da se, uz Slobodu, Igman i definitivno Gradačac, traže još 2 kandidata za niži stupanj, borba za ostanak bit će do kraja neizvjesna. Kod gostiju iz Gračanice strijelce su predvodili Bašić i Sumbić s po 6 pogodaka, a kod domaćeg sastava najučinkovitiji Mirković također sa 6 pogodaka. Čelik je nakon serije poraza obradovao svoje navijače svladavši Derventu 36:29 (19:14). Izvrstan je bio Edin Bajramović s 11 pogodaka, a kod gostiju Zemunović i Marčeta postigli su po 6. Rezultati 27. kola: Izviđač - Vogošća Poljine Hills 30:26, Zrinjski - Prijedor 29:20, Gradačac - Gračanica 24:25, Čelik - Derventa 36:29, Bosna (S) - Bosna (V) 29:27, Sloga - Konjuh 29:22, Maglaj - Krajina 33:25, Igman - Sloboda 0:10 bb. Poredak: Izviđač 75, Vogošća 67, Maglaj 59, Derventa 47, Sloga 46 (26), Konjuh 42, Prijedor 41, Zrinjski 38, Bosna (V) 35, Čelik 33 (26), Krajina 33, Bosna (S) 32, Gračanica 30, Gradačac 25, Igman 16, Sloboda 14 bodova.