Dar s neba

Potraga za meteoritom: Moguća nagrada za svaki nađeni komadić

meteorit
Foto: Sergej Novosel/VLM
1/3
15.02.2011.
u 09:30

Analizom u Ininu ili Ruđerovu laboratoriju, ili opsežnijom u Manchesteru, ustanovit će mu se pravo porijeklo i sastav.

U noći sa 4. na 5. veljače sjeveroistočno od Križevaca pao je meteorit – glasila je poruka poznatoga hrvatskog astronoma Korada Korlevića članovima Astronomskog društva Križevci – Perzeidima. “Trenutačno je najbolja aproksimacija – masa 3,5 kg, prešao u tamni let na visini od 22,5 km, završna brzina svijetlog traga 4,5 km/s” – nastavio je Korlević i pozvao dobrovoljce da mu se pridruže u potrazi. Perzeidi su se mobilizirali i u nedjelju ujutro zaputili u mjesto izvan grada, vidjeti “dar” s neba.

Traje i godinama

Da je to nešto ravno senzaciji objasnio je astronom.

– Prvi put sa sigurnošću tražimo da imamo što naći, ovo je prvi put u tri godine, otkako Hrvatska meteorska mreža (HMM) prati nebeske pojave, da se dogodio ozbiljan pad s vjerojatnošću pronalaska, obično su meteoriti padali u more ili šikare, a ovo je sad na pitomu tlu – naveo je Korlević i osnažio intrigu. Meteorit su kamere HMM-a opazile 5. veljače u 0.30 sati, na visini od 120 kilometara iznad Zemlje. Nebesko tijelo tada je plovilo brzinom od 18 kilometara u sekundi, a na visini od 60 km počela je njegova fragmentacija i početnih 100 kilograma težine zbog eksplozija usitnilo se, a brzina usporavala.

– To je bio rijetko velik meteorit, a kako se na visini od oko 22 km ugasio njegov svjetlosni trag jer ga je ohladio zrak, na tlo kraj Križevaca palo je više od 3,5 kg, veličine zrna kukuruza, jajeta ili oraha – naveo je Korlević. Tragači nisu imali lagan zadatak. Hodajući po blatu uzduž njiva, livada i šuma, cilj je bio naći grumen, komad, ma i komadić posve crne tvari.

– Moj je sin našao nekoliko komadića, valjda je to to – kazao je Robert Pittner, promrzao od višesatna traganja. Ratko Višak, profesor fizike i matematike, išao je s bivšim učenicima.

– Već je to što tražimo nešto iz svemira uzbudljivo – priznaje fizičar Marko Šoštarić. Arhitekt Božidar Poljak ponio je i fotoaparat ne bi li pronalazak ovjekovječio, no češljanje terena nije ipak urodilo plodom ni kod jednog od dvadesetero sudionika ovoga pionirskog pothvata iz Križevaca, Koprivnice, Zagreba, Bjelovara, Daruvara. Korlević nije žalostan, upozorio ih je da je bilo bitno proći sve obradive površine prije poljoprivrednih radova, nakon kojih je potraga otežana.

– Vjerojatnost da se išta moglo naći već prvog dana bila je 20%, no ne brinite se – ovakva potraga može trajati mjesecima, pa i godinama – kazao je astronom ističući da je pronalazak velika stvar za hrvatsku astronomiju i znanost, ali i za križevački kraj. Takav svemirski objekt ima i tržišnu vrijednost.

– Na poljima je razasuto oko 6000 eura, no bez certifikata ne vrijede, može se prodati samo na crnom tržištu. Uz to, svaki nađeni komadić vlasništvo je RH kao nacionalno blago, protuustavno ga je otuđiti – kazao je K. Korlević. Dio nađena meteorita Križevci ići će u lokalni muzej, a dio u Hrvatski prirodoslovni muzej.

Analizom u Ininu ili Ruđerovu laboratoriju, ili opsežnijom u Manchesteru, ustanovit će mu se pravo porijeklo i sastav.

Spriječiti “groznicu”

– Pretpostavljamo da je stjenovit, iznutra sivkast sa željeznim šljokicama – kazao je Korlević. Predsjednik Perzeida Ratko Matić napomenuo je da se potraga hrabro nastavlja sljedećih dana i za vikend. To je, kaže, velik događaj za sve njih. Ne budu li sretne ruke, upomoć će zvati i lokalno stanovništvo i raspisati nagradu za svaki nađeni komadić. Točnu lokaciju zasad taje, da spriječe “meteoritsku” groznicu.

Preuzeto sa www.vecernji.hr

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije