Vatikan

Papa ne može biti donator organa

Papa
04.02.2011.
u 10:58

Kardinal Ratzinger upisao se među donatore, ali nakon što je izabran za Papu ta je njegova odluka postala nevažeća

VATIKAN – Papini organi su relikvije, pa prema tome nijedan papa ne može biti donator, darivati svoje organe za presađivanje bolesnicima. To je osnovno objašnjenje koje se u posljednje vrijeme davalo u Njemačkoj na izjave kako je i Benedikt XVI. upisan kao donator organa.

Kardinal Ratzinger upisao se među donatore, ali nakon što je izabran za Papu ta je njegova odluka postala nevažeća, objasnio je njegov osobni tajnik mons. Georg Gaenswein u pismu njemačkim liječniku Geru Winkelmannu iz Unterhachinga pokraj Münchena. Naime, Gero Winkelmann potiče u Njemačkoj na doniranje organa i više je puta spomenuo kako je i kardinal Ratzinger upisan na popis donatora. Naime, kao kardinal, sadašnji se Papa u Njemačkoj upisao u knjigu donatora organa.

“Nakon što je izabran za Papu njegovo je ime automatski obrisano s popisa donatora organa”, napisao je mons. Georg Gaenswein liječniku Winkelmannu, koji je to prenio Radio Vatikanu na njemačkom jeziku.

Kardinal Ratzinger je 1999. kazao novinarima da se upisao na popis donatora organa jer doniranje organa smatra činom ljubavi i raspoloživosti.

“Doniranje organa za presađivanja, spontano, s punom savjesti i saznanjem, znači oživjeti pravi i duboki čin ljubavi prema bližnjemu”, rekao je tada Ratzinger.

I kao Papa nije promijenio mišljenje. Kada je 2008. primio sudionike međunarodnog kongresa o presađivanju organa, Benedikt XVI. je doniranje organa nazvao “posebnim oblikom svjedočenja ljubavi”.

“U današnje vrijeme, koje je često obilježeno oblicima egoizma, potrebno je shvatiti koliko je važno za poimanje života ući u logiku darivanja”, rekao je Benedikt XVI.

Bez obzira na uvjerenja Josepha Ratzingera, od kada je postao poglavarom Katoličke crkve više se ne može smatrati donatorom organa. Papa pripada univerzalnoj crkvi i njegovi organi se smatraju relikvijama, pa ne mogu biti donirani za presađivanja.

Predsjednik Papinskog vijeća za zdravstvene djelatnike, poljski nadbiskup Zygmunt Zimowski, kaže kako je razumljivo da tijelo nasljednika svetog Petra ostane netaknuto.

- Njihova tijela trebaju biti sačuvana, rekao je Zimowski te dodao kako “to ne znači odustajanje od valjanosti i ljepote čina doniranja organa”.

Kada je umro papa Ivan Pavao II., Vatikan je odmah opovrgao glasine da će neki organi, srce na primjer, biti izvađeni iz njegova tijela da bi postali relikvijama u Poljskoj. Posmrtni ostaci Karola Wojtyle posebno su tretirani kako bi bili što bolje i dulje očuvani.

Do početka 20. stoljeća vadili su se organi iz papinih tijela kako bi ona bila što bolje očuvana. Ti organi zatim su se stavljali u posebne posude i pohranjivali u crkvi svetih Vincenza i Anastasija koja se nalazi na Trgu fontane di Trevi u Rimu. Taj običaj je ukinuo Pio X. (1903-1914.). Da bi što bolje sačuvao tijelo pape Pia XII., njegov je liječnik Galeazzi Lisi 1958. smislio metodu konzerviranja posmrtnih ostataka bez da iz njih izvadi organe. Ta metoda je dovela do toga da je tijelo Pia XII. odmah pozelenilo i ubrzo se raspalo.

Preuzeto sa www.vecernji.hr

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije