Tako je protekli tjedan prosječna veleprodajna cijena kilograma žutih banana iz Ekvadora iznosila 1,04 eura, što je osam posto niže nego u prvim danima ove godine te oko 8,5 posto manje od cijene isti tjedan lani, piše Danica.hr.
Nije, dakle, da sve poskupljuje i nije baš da je svaka cijena u našoj domovini u ‘banani’. Zato ih svakodnevno jedite jer su i iznimno zdrave, bogate vitaminima i mineralima koji čuvaju srce, štitnjaču, bubrege.
A jeste li znali da trgovački lanci u skladištu mjere temperaturu banana prije nego što ih puste u prodaju? Kaufland je u poučnom videu pokazao kako se to radi: nekad se mjeri laserski, a nekad specijalnim toplomjerom koji se zabije u vrh banane.
Temperatura mora biti između 14 i 16 stupnjeva i tek tad banane mogu na police dućana. Tad su taman zrele da ih se može ponuditi kupcima.