Zadivljujuća destinacija

Ovaj otok izgleda poput drugog planeta, na njemu raste čudno drveće koje ne postoji nigdje drugo na svijetu

Instagram
26.03.2025.
u 11:29

Ovaj otok jedno je od najneobičnijih mjesta na svijetu, a zbog njegove flore i faune nazivaju ga i "izvanzemljaksim otokom" jer ovako nešto ne možete vidjeti nigdje drugo na planeti

Otok Sokotra je zadivljujuća destinacija i jedno od najneobičnijih otoka na svijetu smješteno u Arapskom moru, uz samu obalu Jemena. Poznato je po svojim prelijepim pejzažima, netaknutoj prirodi i raznovrsnim biljnim vrstama.

Otok je vrlo autentičan, dom je za oko 800 rijetkih vrsta flore i faune, a oko jedne trećine njih je endemska i ne može se naći ni na jednom drugom mjestu na svijetu. Divlji svijet na Sokotri je impresivan, s rijetkim vrstama kao što su Sokotranski kormoran i plava babun-tarantula koji žive samo na ovom otoku. 

@placesunleashed Would you travel to Socotra? #traveller #tourism #tourist #traveling #beautifuldestinations #earth #destination #tourists #travel ♬ snowfall - Øneheart & reidenshi

Sokortu nastanjuje između 40 i 50 tisuća ljudi. Klima je tropska, pustinjska, s jakim monsunima zbog kojih je od lipnja do rujna otoku gotovo nemoguće prići. 

Na otoku se isprepliću utjecaji Afrike, Azije i Europe na način koji i danas zbunjuje biologe. Zbog svojih se posebnosti Sokotra smatra jednim od najvažnijih centara bioraznolikosti. 

Prizori na ovom otoku uistinu podsjećaju na znanstveno-fantastične filmove i prikaze nekih dalekih planeta. Najprepoznatljivija biljna vrsta je Zmajevo drvo (Dracaena cinnabari), koje ne raste nigdje drugdje na svijetu i čije su neobične krošnje postale zaštitni simbol otoka. Kada se ovo drvo posječe iz njega cure crveni sokovi pa izgleda kao da krvari. Lokalno stanovništvo oduvijek koristi sokove ovog stabla u medicinske i kozmetičke svrhe, a pripisivali su mu i nadnaravna svojstva.

Druga prepoznatljiva endemska vrsta je Dorstenia gigas, stablo koje ne treba zemlju već raste i na golim stijenama, debele je, glatke kore sa skromnim listovima na vrhu.

Cijeli je arhipelag uvršten i na UNESCO-ov popis svjetske baštine. “Ova je lokacija od univerzalne je važnosti zbog svoje bioraznolikosti s bogatom i posebnom florom i faunom: 37 posto od 825 biljnih vrsta Sokotre, 90 posto vrsta gmazova i 95 posto vrsta kopnenih puževa ne nalazimo nigdje drugdje u svijetu. Tu je i globalno značajna populacija kopnenih i morskih ptica, uključujući niz ugroženih vrsta. Morski život Socotre također je vrlo raznolik, s 253 vrste koralja, 730 vrsta obalnih riba i 300 vrsta rakova, jastoga i škampa,“ navodi se obrazloženje zaštite na stranicama UNESCO-a.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije