Veliki franjevac i kirurg

Livnjak fra Mihovil Sučić prvi je od Svete Stolice dobio dozvolu baviti se medicinom

Izložba o fra Mihovilu Sučiću
Foto: Željka Mihaljević
1/2
07.03.2025.
u 19:40

Iza fra Mihovila Sučića, prvog livanjskog liječnika i kirurga, sačuvana vrijedna ostavština. U Franjevačkom muzeju i galerija Gorica Livno čuvaju se Anatomski atlas, ljekarnička vaga, kirurški i zubarski instrumenti te brojne stručne knjige s više od stotinu svezaka, sve iz prve polovine 19. stoljeća

U povodu 160. obljetnice smrti fra Mihovila Sučića, prvog livanjskoga diplomiranog liječnika i kirurga, Franjevački muzej i galerija Gorica Livno organizirao je edukativnu izložbu anatomskoga atlasa "Tijelo kao inspiracija - Anatomski atlas" iz ostavštine fra Mihovila Sučića. Autori atlasa su Jean-Baptiste Bourgery, čuveni francuski liječnik, kirurg i anatom, i Nicolas Henri Jacob, francuski slikar, crtač i dizajner namještaja. Djelatnici Franjevačkog muzeja ovom izložbom žele široj javnosti predočiti remek-djelo nastalo u sinergiji struke, umjetnosti i tiskarstva prve polovine 19. st. s naglaskom na franjevačku baštinu te znanstvenu i umjetničku vrijednost atlasa.

- Bourgery je vlastitim obdukcijama iznjedrio fizionomiju ljudskog tijela, a onda je to sve Jacob na temelju njegovih predložaka fino nacrtao i prezentirao. Mi ovdje prezentiramo Anatomski atlas, skraćeno izdanje s 20 tabla, koji je tiskan litografijom 1838. godine u Bruxellesu - kazala nam je autorica izložbe Ružica Barišić.

A da je to monumentalno djelo, visoko 90 cm, u to doba značilo puno za razvoj medicine i razumijevanje ljudskog tijela, potvrdio nam je i čovjek od struke, livanjski gradonačelnik Darko Čondrić, dr. med. specijalist radiolog. - To je temelj medicine. Osnove poznavanja anatomije ljudskog tijela definitivno su i danas preduvjet da budete dobar liječnik, dobar dijagnostičar, da možete otklanjati bolesti, teškoće i djelovati i u prosvjećivanju, zdravstvenom prosvjećivanju puka tada, a, čini mi se, danas još više i potrebnije - kazao je gradonačelnik Čondrić.

Nemjerljiva je uloga bosanskih franjevaca, među kojima i fra Mihovila Sučića, jednog od prvih kirurga u BiH uopće i prvog svećenika koji je od Svete Stolice dobio dozvolu da se može baviti medicinom, istaknula je ravnateljica Muzeja Dražena Džeko.

- Ali tu dozvolu dobio je pod uvjetom da nikome ne smije naplatiti. I on je i svoj život prije 160 godina položio kao žrtvu kršćanske ljubavi jer je po snježnom nevremenu pješice otišao u Šujicu pomoći jednoj mladoj muslimanki pri porodu. Porod je bio uspješan, majka i beba su preživjele, no fra Mihovil je dobio upalu pluća, od koje je i umro - dodala je.

Fra Mihovil Sučić preminuo je u 45. godini života. Franjevci su ga pokopali na goričkom groblju, a u istoimenom muzeju čuvaju njegovu iznimno vrijednu ostavštinu u kojoj su, uz Anatomski atlas, i ljekarnička vaga, kirurški i zubarski instrumenti te brojne stručne knjige s više od stotinu svezaka, sve iz prve polovine 19. stoljeća. Ovom je izložbom godinu u kojoj obilježava 30. obljetnicu svoga postojanja Franjevački muzej i galerija Gorica počeo odavanjem počasti svom ishodištu, livanjskim franjevcima koji su u teška vremena sredinom 19. st. dali nemjerljiv doprinos na kulturnom, prosvjetnom i zdravstvenom planu. Iznimno posjećenu izložbu nastupom je uveličao klarinetski kvartet učenika livanjske Osnovne glazbene škole "Franjo S. Vilhar". 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?