Dominacija nad Walesom: Najbolja igra reprezentacije u Štimčevoj eri

'16.10.2012., Gradski vrt, Osijek - Kvalifikacije za SP 2014. u nogometu, skupina A, Hrvatska - Wales. Mario Mandzukic.  Photo: Davor Javorovic/PIXSELL'
1/10
16.10.2012.
u 19:04

Hrvatska nogometna reprezentacija pobjedom nad Walesom, u bez dvojbe najboljoj igri u eri Igora Štimca, zaključila je listopadski kvalifikacijski ciklus s maksimalnim učinkom.

Igralo se baš onako kako je izbornik i najavljivao – Hrvatska je postavila autoritativno, kao gazda na terenu, momčad je bila razigrana, skrila je loptu gostima, pritisnula Velšane na njihovu polovinu i nisu im dozvoljavali ni da pomisle na napadačke pokušaje.

Pobjeda niti u jednom trenutku nije dolazila u pitanje, prijetnje su dolazile sa svih strana, činilo se da Hrvatska može uraditi što god poželi. Vjerojatno samo Stipe Pletikosa nije pokušao zaprijetiti gostujućem vrataru.

Mandžo uzeo stražnjicom

Pa opet pogodak u 25. minuti pao je uz dosta sreće, nakon niza nespretnih, katastrofalnih reakcija obrane gostiju i upornosti Marija Mandžukića. Prvo je stoper gostiju Williams u pokušaju da odagna opasnost od svojih vrata pogodio nadirućeg napadača Bayerna od kojeg se lopta odbija u vratara Walesa Pricea koji također nespretno pokušava izbaciti loptu, ali i on pogađa Mandžukića kojemu nije bio problem pospremiti je u praznu mrežu.

Stalna opasnost u kaznenom prostoru gostiju bio je Eduardo, tražio je loptu, pokušavao, činilo se da ga gol nikako neće. Ali vratilo se i njemu u 58. – otpadak nakon kornera spremio je u mrežu. Sve prijetnje Walesa, kako se i pretpostavljalo, svele su se na individualne pokušaje Balea.

Srećom, kvalitetnu podršku svojih suigrača nije imao. Imali su, doduše, gosti zicer u 68. ali Pletikosa je bio na mjestu.

‘Prodajem prasce’

Strahovi oko reakcije navijača u Gradskom vrtu pokazali su se neopravdanima. Na punom stadionu od oko 17.000 duša možda njih stotinjak odličnu zabavu na tribinama i navijanje prekidalo je povicima protiv HNS-a.

Jača reakcija navijača svela se na 10. minutu kada je nakratko razvijen veliki, po sredini poderani, transparent HNS, a ispod je stajalo lopovi. Krenulo je par povika na račun HNS-a koji međutim nisu uzeli maha na tribinama i vrlo brzo su se utišali. Bilo je kasnije još sporadičnih povika, međutim i oni su verlo brzo utihnuli.

Potkraj poluvremena tribine su čak i poslušale izbornikovu molbu i zvižducima reagirale na prozivke. Štimac je očito uspio u namjeri, ostvario je interakciju s većinom navijača.

U poluvremenu je prišao tribinama i zapljeskao im. U drugom dijelu i tih sporadičnih prozivki upućenih HNS-u je nestalo. A i podzetni duh Hrvata opet je došao do izražaja.

Među dvadesetak zastava i transparenta potpore našao se jedan s poslovnom ponudom - “Prodajem prasce”!?

Hrvatska je i u drugom dijelu propustila niz šansi za još uvjerljiviju pobjedu. Eduardo je bio u ‘fliperu’ s vratarom i obranom Walesa, pa Mandžukić nije pogodio. Šteta, iako i ova 2:0 pobjeda itekako je vrijedna.

OSIJEK - Stadion u Gradskom vrtu. Gledatelja 16 000. Sudac Dan Tudor (Rumunjska) 7. Vrijeme prohladno

Strijelci: 1:0 - Mandžukić (27.), 2:0 Eduardo (57.)

Igrač utakmice
: Eduardo da Silva

Hrvatska: Pletikosa - Srna, Lovren, Šimunić, Strinić - Rakitić, Badelj, Modrić, Perišić - Mandžukić, Eduardo

Wales: Price - Gunter, Blake, Williams, Davies - Edwards, Allen, Vaughan, Ledley, Bale - Morison

Tijek susreta:

Kraj.

93' -
Mandžukić ima priliku, no i to zaustavlja vratar gostiju

90' -
Pokušava Kranjčar, ali ravno u vratara Lewisa Pricea

88' -
Pokušava Gareth Bale barem zabiti počasni, pretrčao je sve naše obramnbene igrače, ali i stvorio bezopasnu situaciju za Pletikosu.

84' - Izlazi Ivan Perišić, ulazi Slavonac Domagoj Vida uz ovacije s tribina.

78' - Izlazi Eduardo, ulazi Niko Kranjčar.

74' - Novi fliper pred golom Walesa, Srna je ubacio, Dudu pogodio vratnicu, loptu dohvatio Mandžo koji puca u blok, a zatim još jednom vratar hvata.

73' - Izlazi Andrew King, ulazi Samuel Vokes.

68' - Wales prvi puta u okvir gol! Andrew King je loptu uputio glavom, a Pletikosa je na mjestu.

63' - Eduardo je sjajan, opalio je iz blizine, ovoga puta vratar Walesa brani.

61' - Steven Morison izlazi, ulazi Simon Church

58' - Sjajno igraju naši, potpuno dominiraju.

57' - GOOOOL! 2:0 Eduardo da Silva čekao je cijeli susret, da bi onda s pet metara pokupio jedan "otpadak" i gurnuo ga u mrežu... Slavlje na hrvatskoj klupi, ovo bi moglo biti trenutak kojim Hrvatska ovu godinu zaključuje na prvoj poziciji.

52' - Darijo Srna izveo je slobodnjak s lijeve strane s nekim 18 metara, ali nije dobacio dalje do- živog zida.

47' - Dudu je ubacio, a Ivan Perišić pucao iz prve ravno u vratara. I dalje Hrvatska igra vrlo agresivno

46' - Štimac mijenja, iz igre izlazi Dejan Lovren, a ulazi Gordon Schildenfeld.

Kruno Jurčić na poluvremenu: - Zadovoljni smo kako smo reagirali, moramo biti strpljivi, važan je protok lopte i nastavljamo istim putem

45' - Hrvatska vodi protiv Walesa 1:0, jedini pogodak postigao je Mario Mandžukić. Igrači su bez sudačke nadoknade otišli na odmor.

39' - Srna je ubacio, a nakon flipera u šesnaestercu Walesa, semafor se ipak ne mijenja. Najbolju je priliku imao Eduardo kojem je vratar obranio.

32' - Dudu nije uspio podmetnuti glavu nakon ubačaja Strinića.

28' - GOOOL! 1:0 Eduardo je gurnuo loptu u for, Mandžukić je protrčao 20 metara, opalio ravno u vratara, lopta se odbila njemu točno u noge i sam se prošetao do gola i zabio još jedan u nizu ove sezone... Devet ih je samo zabio u Bayernu.

25' - Puca Milan Badelj, ali vratar brani.

24' -
Dejan Lovren dobio je žuti karton.

23' - Nakon dominacije naših susret se malo primirio.

20' - Wales slabo prolazi polovicu, jedini tko se ističe je Gareth Bale, imao je udarac iz daleka, ali ništa opasno

15' - "Za dom spremni" ori se s tribina u Osijeku

14' - Luka Modrić pao je u šesnaestercu, ali je sam pokazao sucu kako se ne radi o šesnaestercu, dad se poskliznuo. Lijep potez za Fair-play nagradu.

9' - Srna je pucao iz slobodnjaka, no golman Price vadi loptu iz kuta

7'- Perišić je opalio sa deset metara, ali Williams u zadnjem trenutku blokira loptu ispred vratara Pricea

4' - Hrvatska u najavljenom sastavu: Pletikosa - Srna, Lovren, Šimunić, Strinić - Rakitić, Badelj, Modrić, Perišić - Mandžukić, Eduardo

3' - Wales igra u sljedećem sastavu: Price - Gunter, Blake, Williams, Davies - Edwards, Allen, Vaughan, Ledley, Bale - Morison

2' - Stadion je pun, ima 16 tisuća gledatelja.

1' - Prvi napad ima Hrvatska, gube loptu, a Wales zatim kreće u napad. Vrlo brzo ostali su bez lopte.

0' - Sviraju se himne, Hrvatska će igrati u plavim, a Wales u bijelo-zelenim dresovima