Investicijski summit za Zapadni Balkan Europske banke

Ujedinjeno Kraljevstvo najavljuje novi vid podrške kako bi uvećali britanski izvoz i investicije na Zapadnom Balkanu

Foto
Ujedinjeno Kraljevstvo najavljuje novi vid podrške kako bi uvećali britanski izvoz i investicije na Zapadnom Balkanu
26.02.2024.
u 17:50
- Ujedinjeno Kraljevstvo će povećati britanski izvoz i investicije na Zapadnom Balkanu sa do 4 milijarde funti za financiranje izvoza. Uz ovo dolazi i 10 milijuna funti za ubrzanje zelene tranzicije regije
Pogledaj originalni članak

Na Investicijskom summitu za Zapadni Balkan Europske banke za obnovu i razvoj koji se održava danas u Londonu, Ujedinjeno Kraljevstvo je predstavilo paket energetske i infrastrukturne pomoći kojom bi se povećala trgovina i pokrenule investicije između UK i Zapadnog Balkana, otvorila radna mjesta i podržali izvori prihoda širom zemalja, priopćeno je iz Britanskog veleposlanstva.

Britanski ministar sigurnosti Tom Tugendhat je na summitu – na kojem sudjeluju premijeri Crne Gore, Kosova i Srbije te poslovni lideri iz UK – istaknuo potencijalne poslovne prilike u regiji. Vrijednost trgovine između UK i regije Zapadnog Balkana iznosila je 4,5 milijardi funti u 2023. godini i raste.

S obzirom da regijateži dekarbonizaciji, UK će osigurati dodatnih 4,2 milijuna funti kako bi ubrzali tranziciju sa uglja i razvili vjetroenergiju te time podržali mnoge zemlje ove regije da okončaju ovisnost od ruske opskrbe energentima, što je dodatak na 1,1 milijun funti osiguranih prošle godine za energetsku sigurnost putem partnera poput Svjetske banke.

Vlada UK će takođe izdvojiti do 4 milijarde funti da poveća britanski izvoz prema regiji putem UK Export Finance, britanske Kreditno-izvozne agencije koji pruža garancije britanskim kompanijama za sigurnu trgovinu u inozemstvu. Ova financijska podrška već ima vidljivu korist u regiji, poput 363 milijuna funti za autoput Moravski koridor u Srbiji, koji će povezati industrijski grad Kruševac s važnim komercijalnim centrima poput Sarajeva i Bara.

Ujedinjeno Kraljevstvo je, također, učvrstilo svoju posvećenost dekarbonizaciji u Bosni i Hercegovini omogućivši 2,4 milijuna funti sredstava, putem Svjetske banke. Ovo obuhvaća financiranje implementacije dva projekta u Bosni i Hercegovini koja se tiču tranzicije s korištenja ugljena, sa osvrtom na reverzibilne, biomasu i solarne izvore te procjene utjecaja na tržište rada.

Usljed porasta tenzija širom regije, UK će, također, povećati programska sredstva za 10 milijuna funti sljedeće financijske godine kako bi podržalo prosperitet i sigurnost regije– od podrške otporu prema malignim aktivnostima, uplitanjima i cyber napadima, do ekonomskog razvoja i suradnje sa partnerima u borbi protiv korupcije i ozbiljnog organiziranog kriminala.

Tijekom summita, ministar sigurnosti Tom Tugendhat je rekao:

“Današnji summit i najave dodatnog financiranja pokazatelji su kontinuirane britanske posvećenosti Zapadnom Balkanu i povezanim prilikama za povećanje prosperiteta i radnih mjesta u UK i u regiji.”

Današnjim jačanjem investiranja, UK će povećati izvore prihoda ljudi širom Zapadnog Balkana, pružajući dugoročno rješenje za problem ilegalnih migracija paralelno sa napretkom koji Vlada UK ostvaruje u sprječavanju krijumičarenja ljudi.

Na marginama summita, britanski ministar sigurnosti razgovarat će s premijerima Srbije i Kosova, a u razgovoru s premijerom Crne Gore Milojkom Spajićem ponovit će britansku podršku težnjama Crne Gore za inkluzivniju demokraciju sa jačom vladavinom prava.

On će se, također, susresti sa zamjenicom albanskog premijera Belindom Balluku kako bi naglasio sve jače partnerstvo između UK i Albanije koje je doprinijelo smanjenju broja ilegalnog ulaska Albanaca za 90% prošle godine.

Predsjedateljica Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Borjana Krišto priključila se konferenciji putem interneta a Federalni ministar energetike, rudarstva i industrije Vedran Lakić održat će niz sastanaka sa predstavnicima britanske vlade i britanskih kompanija.

 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.