Na mostarskoj deponiji Uborak u ponedjeljak ujutro, oko 9 sati, izbio je požar koji se ubrzo proširio te zahvatio skladište, objekte i radne strojeve za reciklažu. Iz Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ) su u potvrdili kako je stanje na požarištu i dalje teško, ali povoljnije nego tijekom dana.
Naveli su da je odmah nakon dojave na teren izašlo 15 vatrogasaca sa sedam vatrogasnih vozila te su svi radnici evakuirani te nije zabilježen nijedan slučaj ozljede.
U gašenju požara od početka su sudjelovale oružane snage s pješaštvom i tenkovima, te su podsjetili da je pomoć u gašenju požara iz zraka pružio i zračni traktor, koji je s 13 lansiranja djelovao na odlagalištu otpada Uborak između 10:45 i 16:00 sati.
Tijekom dana požar na terenu gasilo je oko 30 vatrogasaca s 12 vozila, u pomoć na terenu priskočili su i vatrogasci iz Čapljine.
"Situacija na požarištu poslijepodne je nešto povoljnija, ali je i dalje otežana, zbog vjetra koji mijenja smjer. Na terenu ostaje oko 10 vatrogasaca s tri cisterne", potvrdio je FUCZ.
Na današnjem zajedničkom sastanku Stožera civilne zaštite Grada Mostara i Županijskog stožera HNŽ-a donesena je odluka o proglašenju tehničko-tehnološke nesreće, uzrokovane požarom u JP tvrtki "Deponija".
"Nadležne službe civilne zaštite, vatrogasne jedinice, kola hitne pomoći, zračni traktori, oružane snage i ostale službe zaštite i spašavanja poduzimaju sve potrebne mjere za lokalizaciju i sanaciju posljedica požara", rekli su u priopćenju za javnost.
Radi zaštite zdravlja i sigurnosti naših sugrađana, Gradska uprava Grada Mostara i Služba civilne zaštite izdali su preventivne preporuke za stanovništvo: izbjegavanje boravka na otvorenom, zatvaranje zgrada, zaštita ranjivih skupina i zabrana korištenja otvorenih voda.