Projekt Južne interkonekcije dobiva na zamahu, tvrde iz Veleposlanstva SAD-a u BiH. Otpravnik poslova Veleposlanstva SAD-a u BiH John Ginkel pridružio se danas članovima Predsjedništva BiH na razgovoru s predsjednikom kompanije AAFS Infrastructure and Energy LLC Josephom Flynnom i potpredsjednikom Jesseom Binnallom o daljem napretku ovog ključnog projekta.
Razgovor se fokusirao na napredak Federacije BiH ka finalizaciji izmjena Zakona o Južnoj interkonekciji i nastavku rada na međunarodnom sporazumu s Hrvatskom.
Plinovod će osigurati pristup pouzdanom američkom ukapljenom prirodnom plinu. Američke investicije i stručnost spremne su pretvoriti ovu viziju u stvarnost, jačajući energetsku neovisnost BiH i stvarajući trajne ekonomske prilike za obje zemlje, navode iz Veleposlanstva SAD-a u svojo objavi na društvenoj mreži X.
Predsjedništva BiH je nakon sastanka priopćeno da je Južna interkonekcija strateški infrastrukturni projekt za BiH koji omogućava energetsku diverzifikaciju i doprinosi energetskoj stabilnosti, kao i povezivanje s europskim energetskim tržištem.
- Članovi Predsjedništva BiH su upoznati s projektom u kontekstu vremena izgradnje, kapaciteta plinovoda, zakonske procedure koja se mora proći za početak realizacije projekta, te benefitima projekta za zapošljavanje i jačanje ekonomije i gospodarstva, kao i unapređenje energetske sigurnosti i privlačenje stranih investicija - priopćeno je iz Predsjedništva.
Potvrđeno je da postoji politički konsenzus za projekt Južne interkonekcije, a koji će omogućiti unapređenje suradnje BiH i SAD i dugoročno partnerstvo.
Podsjetimo, Vlada Federacije BiH utvrdila je i uputila Parlamentu Federacije BiH prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o plinovodu “Južna interkonekcija Bosna i Hercegovina i Republika Hrvatska”, uz prijedlog da se razmatra i usvoji po hitnom postupku. Riječ je, kako je rečeno iz Vlade Federacije, o jednom od najvažnijih infrastrukturnih i energetskih projekata za Federaciju BiH i Bosnu i Hercegovinu, koji izravno utječe na sigurnost opskrbe plinom, stabilnost energetskog sustava i ukupni ekonomski razvoj.
Izmjenama zakona u sam zakon uvodi se i američki investitor, kompanija AAFS Infrastructure and Energy d. o. o., koja je registrirana u Sarajevu i u potpunom je vlasništvu američkog društva AAFS Infrastructure and Energy LLC.
U Parlamentu FBiH bi se uskoro trebao razmatrati ovaj prijedlog zakona oko gradnje projekta Južne interkonekcije.