Sinoć je izbio požar na odlagalištu komunalnog otpada u Uborku kod Mostara. Operativni centar civilne zaštite Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ) izvijestio je da su mostarski vatrogasci sinoć dva puta intervenirali na Uborku, u 23:25 i u 01:55.
Građanska inicijativa "Jer nas se tiče" smatra da se radi o namjerno izazvanim požarima.
"Uprava i zaposlenici odlagališta kontinuirano podmeću požare kako bi dio smeća izgorio i tako otvorio novo mjesto za odlaganje. Šteta nanesena okolišu i zdravlju stanovnika Mostara je nesaglediva", stoji u objavi na Facebooku inicijative "Jer nas se tiče".
Problem odlagališta komunalnog otpada na lokaciji Uborak jedan je od najdugovječnijih komunalnih i ekoloških problema u Mostaru.
Odlagalište otpada godinama radi pod pritiskom lokalnog stanovništva, okupljenog oko udruge "Jer nas se tiče", koja traži njegovo zatvaranje i preseljenje na novu lokaciju zbog optužbi za onečišćenje potoka Sušice i rijeke Neretve.
Posljednjih godina mještani i aktivisti više su puta blokirali odlagalište otpada u Uborku, što je dovelo do višednevnih prekida u odvozu smeća s mostarskih ulica.
Nakon što je Federalno ministarstvo okoliša i turizma u rujnu 2025. izdalo okolišnu dozvolu Javnom poduzeću Deponija d.o.o. Mostar, Grad Mostar izdao je priopćenje u kojem navodi da su ispunjeni svi potrebni preduvjeti za početak procesa sanacije i zatvaranja odlagališta otpada "Uborak - Buđevci".
Gradska uprava tada je izjavila da očekuju da će provedba Plana prilagodbe gospodarenja otpadom proći bez problema kako bi se odlagalište otpada "Uborak - Buđevci" osiguralo, saniralo i zatvorilo u sljedećih pet godina.
Aktivisti nisu zadovoljni planiranim planom jer on podrazumijeva otvaranje novih sanitarnih prostora koji bi bili u upotrebi do konačnog zatvaranja odlagališta otpada.
Nije slobodno — Mitrovićev Pink, Marella iz XYZ-a, Miškovićev Ananas — svi nadziru naš dan — pretplata u Beograd.