NE PRATE TREND

Pogledajte kada bi dizel mogao pasti na 2,3 KM i evo što naftaši ČEKAJU za novi val pojeftinjenja

Foto: PIXSELL
Pogledajte kada bi dizel mogao pasti na 2,3 KM i evo što naftaši ČEKAJU za novi val pojeftinjenja
04.07.2026.
u 08:07
Dodaju da prate situaciju i da je moguće da litra pojeftini na razinu prije izbijanja krize na Bliskom istoku.
Pogledaj originalni članak

Cijene nafte pale su  za oko 2%, na najnižu razinu od 27. veljače.

Nafta Brent pala je na razinu od oko 72 dolara po barelu, a američka sirova nafta WTI na oko 69 dolara.

Od izbijanja krize na Bliskom istoku, barel nafte je u jednom trenutku, točnije krajem travnja, koštao i 126 dolara, što je najskuplje u protekle četiri godine. Ova kriza dovela je do velikih potresa i na našem tržištu.

U prvom redu, došlo je do poskupljenja goriva, čija je cijena, u jednom trenutku, otišla na čak 4 KM po litri. Kako je nafta počela pojeftinjavati, i naftaši su počeli korigirati svoje cijene. Tako dizel u Srpskoj trenutačno košta između 2,7 i 2,75 KM.

Ekonomisti, međutim, ukazuju na to da domaći distributeri ne prate u potpunosti trend pada cijene sirove nafte. Izračunali su da bi litra goriva u Srpskoj, s obzirom na iznos za koji je pojeftinila nafta, trebala koštati oko 2,3 do 2,4 KM, odnosno, nešto više od cijene litre dizela prije izbijanja rata na Bliskom istoku.

Naftaši poručuju da se cijene nafte u svijetu još nisu stabilizirale. Podsjećaju da je, prije pada, tri-četiri dana cijena nafte rasla.

– Za korekciju na crpkama potrebno je da je cijena nafte određeno razdoblje stabilna. Tako smo, u proteklom razdoblju, zbog pojeftinjenja barela spustili cijenu dizela na oko 2,75 KM po litri – kažu za Srpskainfo u Grupaciji za promet naftom i naftnim derivatima pri Privrednoj komori Srpske.

Dodaju da prate situaciju i da je moguće da litra pojeftini na razinu prije izbijanja krize na Bliskom istoku.

– Međutim, za takav scenarij potrebno je da na Bliskom istoku bude uspostavljen trajni mir i da prođe određeno razdoblje koje će definitivno stabilizirati tržište nafte u svijetu. U tom slučaju, litra bi mogla koštati približno kao početkom ožujka, a to je oko 2,3 KM – poručuju iz ove grupacije.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.