O VSTV-u i Sudu BiH

Hoće li biti pomaka? Danas o zakonima koji su uvjet za otvaranje pregovora s EU

Foto: Fena
Hoće li biti pomaka? Danas o zakonima koji su uvjet za otvaranje pregovora s EU
06.03.2026.
u 07:43
Predlagači tih zakona su članovi Kolegija Doma naroda: Kemal Ademović, Dragan Čović i Nikola Špirić, kako je ranije rečeno, radi se o verziji zakona koju Vijeće ministara BiH nije prihvatilo, a predložilo je Ministarstvo pravosuđa BiH. Predloženi zakoni trebali bi se razmatrati u prvom čitanju (principi), po skraćenom postupku
Pogledaj originalni članak

Nastavak 18. redovite sjednice Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, koja je krajem siječnja prekinuta zbog nedostatka kvoruma, zakazan je za danas sa obimnim dnevnim redom. Izaslanici bi, između ostalog, trebali razmatrati Prijedlog zakona o Visokom sudbenom i tužiteljskom vijeću BiH i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Sudu BiH.

Predlagači tih zakona su članovi Kolegija Doma naroda: Kemal Ademović, Dragan Čović i Nikola Špirić, kako je ranije rečeno, radi se o verziji zakona koju Vijeće ministara BiH nije prihvatilo, a predložilo je Ministarstvo pravosuđa BiH. Predloženi zakoni trebali bi se razmatrati u prvom čitanju (principi), po skraćenom postupku.

Radi se o prijedlozima dvaju zakona čije usvajanje predstavlja jedan od uvjeta za otvaranje pregovora BiH s Europskom unijom. 

Dom naroda danas bi trebao razmatrati i set zakona iz područja intelektualnog vlasništva s oznakom 'EI', čiji je predlagač Vijeće ministara BiH. Vijeće ministara BiH je ranije, na prijedlog Instituta za intelektualno vlasništvo BiH, utvrdilo četiri prijedloga zakona, i to o zaštiti poslovne tajne kao prava intelektualnog vlasništva, o zaštiti topografija poluvodičkih proizvoda, o patentu te o žigu, u cilju njihova usklađivanja s pravnom stečevinom Europske unije.

Istovremeno su utvrđeni pojedinačni prijedlozi zakona o zastupanju u području prava industrijskog vlasništva te o izmjenama i dopunama Zakona o industrijskom dizajnu, koji su dostavljeni Parlamentarnoj skupštini BiH na razmatranje, s obzirom na to da prate utvrđene zakone za koje postoji obveza usklađivanja s pravnom stečevinom EU.

Trebao bi biti razmatran i Prijedlog zakona o mjernim jedinicama u BiH, koji je Vijeće ministara BiH ranije utvrdilo radi harmoniziranja sa zakonodavstvom EU u tom području.   

Odredbama tog zakona, koji je predložio Institut za mjeriteljstvo BiH, uređuju se zakonske mjerne jedinice u BiH, njihovi nazivi i simboli, područja i način primjene i obveza njihove uporabe u BiH te vrši usklađivanje s pravnom stečevinom EU, a sve u cilju bolje zaštite potrošača i slobodnog tržišta.

Pred izaslanicima bi se trebao naći i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o upravnom postupku, koji je utvrdilo Vijeće ministara BiH, u cilju osiguranja preduvjeta za nastavak digitalne transformacije javne uprave u institucijama Bosne i Hercegovine.

Među predviđenim točkama dnevnog reda je i zahtjev Zajedničke komisije za administrativne poslove Parlamentarne skupštine BiH za razmatranje Prijedloga zakona o izmjeni Zakona o sprječavanju sukoba interesa u institucijama na razini BiH po hitnom postupku.

Predloženim zakonom definirano je da se naknada za rad člana Komisije za odlučivanje o sukobu interesa u institucijama na razini BiH utvrđuje u visini prosječne mjesečne neto plaće u BiH iskazane na godišnjoj razini za kalendarsku godinu koja prethodi godini u kojoj će se prosječna neto plaća primjenjivati, a u skladu s podacima Agencije za statistiku BiH, te druga materijalna prava i primanja u visini koju odredi Agencija.

Izaslanik Džemal Smajić predložio je izmjenu Zakona o službi u Oružanim snagama BiH, obrazlažući da, imajući u vidu činjenicu da u Oružanim snagama BiH nedostaje značajan broj vojnika, smatra da je potrebno u što kraćem roku povećati starosnu granicu trajanja profesionalne vojne službe vojnika u Oružanim snagama BiH.

Dom naroda bi trebao razmatrati i principe (prvo čitanje) Prijedloga zakona o izmjeni i dopuni Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH, čiji je predlagač Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH.

Predlagači su obrazložili da je razlog za donošenje tog zakona otklanjanje trenutačnog lošeg položaja zaposlenih u institucijama BiH (državnih službenika, zaposlenika, policijskih i ostalih službenika kao i profesionalnih vojnih osoba) koji su oštećeni nedonošenjem proračuna u ustavnim i zakonskim rokovima.

Trebao bi se razmatrati veliki broj izvješća, kao i nekoliko informacija te dati saglasnost na nekoliko međunarodnih sporazuma i ugovora.  

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.