Predsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH Vjekoslav Vuković

BiH zadržala ključna tržišta, sada je prilika za jačanje ekonomije

Foto: Fena
BiH zadržala ključna tržišta, sada je prilika za jačanje ekonomije
15.01.2024.
u 08:05
Vuković je naglasio je da su se globalna kretanja reflektirala na BiH, ali da se sveukupno može ocijeniti da je protekla godina ipak bila uspješna
Pogledaj originalni članak

Unatoč blagom padu izvoza, ali i uvoza, BiH je zadržala svoja ključna tržišta, a poglavito ona u EU, a sada je na BiH unutarnjim reformama dodatno ojačati svoju konkurentnost kako bi se nastavio proces prebacivanja dijela proizvodnih pogona upravo u BiH. Rezime je to ključnih poruka koje je u intervjuu za Fenu uputio predsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH Vjekoslav Vuković.

On je izjavio da su se globalna kretanja reflektirala na BiH, usporavajući gospodarske aktivnosti, ali i da svaki izazov i kriza predstavljaju ujedno priliku za razvoj ekonomije i poboljšanje poslovnog ambijenta. Vuković je u intervjuu za Fenu govorio o protekloj godini za koju ekonomisti i gospodarstvenici kažu da je bila puna turbulencija i izazova te o perspektivama i prilikama za rast bh. gospodarstva.

- Prema sadašnjim makroekonomskim pokazateljima, zabilježili smo određene padove, pri čemu je ukupna vanjskotrgovinska razmjena BiH pala za oko milijardu KM. To nikada ne smatramo zabrinjavajućim, a razlog je što smo uspjeli zadržati naša stara tržišta, među kojima Njemačke, Austrije, Slovenije, Hrvatske i Srbije te nam to u svemu tome daje polet - rekao je Vuković.

Važnost Europske unije

Naglasio je da su se globalna kretanja reflektirala na BiH, ali da se sveukupno može ocijeniti da je protekla godina ipak bila uspješna. - Nismo doživjeli stravične padove, nismo izgubili strana tržišta, nego smo se čak proširili na neka tržišta. Ono što nas žalosti zapravo je odlazak mladih, odlazak naše radne snage i priljev neke nove radne snage koja nema svoju adekvatnu radnu industrijsku kulturu za funkcioniranje u BiH i zemljama u okruženju - dodao je Vuković. Iako još nema cjelovitih službenih podataka, ocjenjujući sveukupne makroekonomske pokazatelje, zabilježen je lagani pad izvoza, ali i uvoza u Bosnu i Hercegovinu. - Kada je riječ o padu izvoza, to znači da potražnja za proizvodima i repromaterijalima lagano posustaje. Mi nismo izgubili ključna tržišta zahvaljujući činjenici da smo zadržali kontinuitet naših ugovora, a što nas je jednako spasilo kada je bila pandemija. Dakle, sličan model zapravo se događa sada. Sve te zemlje koje žele zadržati ugovor s BiH negdje nas čuvaju u pričuvi i mi taj pričuvni trenutak moramo iskoristiti kvalitetnije pa se nametnuti kao ključni čimbenik. Upravo ova kriza naša je prilika - istaknuo je Vuković. Često se, prema njegovim riječima, koristi termin "globalizacija", a sada se pojavio i novi, a to je "deglobalizacija". Tako danas svjedočimo da se svijet ponovno polarizira, da se tržišta razbijaju na neka istočna, zapadna, središnja itd. - Mi pripadamo zemljama zapadnog Balkana, blizu smo Europske unije i de facto pripadamo Europi. Nama najbliže tržište je Europska unija i to potvrđujemo našim izvozom na to tržište - istaknuo je Vuković.

Mnogi su nas, kako je dodao, prepoznali kao bliske i pouzdane partnere, prebacili su svoje dijelove proizvodnje u Bosnu i Hercegovinu i na tome se još intenzivno radi. Da bi se takav proces nastavio u interesu Bosne i Hercegovine, kako je rekao Vuković, potrebno je poraditi na našoj unutarnjoj strukturi i stvaranju pozitivnog poslovnog ambijenta. Vanjskotrgovinska komora BiH u suradnji s poslovnom zajednicom i partnerima intenzivno radi na tome tražeći najbolja rješenja i na osnovi toga prezentirali su stanje pred Europskom unijom, odnosno Europskom komisijom, Europskim vijećem i pred direktoratima za proširenje. - Na temelju toga bit će otvoreno posebno poglavlje "Business Chapter", gdje ćemo pitati poslovnu zajednicu kako da sudjeluje u akcijskom planu za daljnje pretpristupne fondove te daljnje integracijske procese - rekao je Vuković, dodajući da je riječ o značajnom iskoraku za poslovnu zajednicu u BiH. Vanjskotrgovinska komora BiH prepoznata je i u Bruxelleskoj deklaracija od 13. prosinca 2023. u kojoj se jasno kaže da će temeljni sudionici u izradi akcijskog plana za zemlje zapadnog Balkana biti RCC, CEFTA i Komorski investicijski forum. - Mi smo u sve tri organizacije ili članovi Upravnog odbora ili aktivni sudionici. Naša uloga je tu neizostavna i mi je samo želimo artikulirati pravodobno i na pravi način onima na koje se ona odnosi - dodao je Vuković. Kada je riječ o investicijama i poboljšanju poslovnog ambijenta, kako je dodao, treba uzeti u obzir niz komponenti i tu se gleda kakva je vladavina prava u državi, kakav je politički ambijent, odnosi sa susjedima s kojima se najviše funkcionira te kakvi su uloga, utjecaj i glas unutar Europske unije.

Važne reforme

- Želimo da se naš glas čuje i da Bruxelles prepozna aktivnosti u BiH. Naravno, oni postavljaju određene uvjete. Kada govorimo o Planu rasta za zapadni Balkan, uvjeti su jasni. Govori se o zelenoj agendi, cirkularnoj ekonomiji, digitalizaciji određenih usluga, posebno malih i srednjih poduzeća, cjelokupnoj digitalnoj transformaciji, a mi još nemamo digitalni potpis. Govori se i o vladavini prava, borbi protiv korupcije, govori se o borbi protiv organiziranog kriminala, carinskih, poreznih prijevara itd. - naveo je Vuković, dodajući da su to bitni čimbenici koji utječu na opredjeljenja investitora i reflektiraju se na gospodarstvo. Za poboljšanje poslovnog ambijenta, kako je dodao, presudna su i porezna rasterećenja kako bi se podigle plaće radnicima u BiH jer zadovoljan radnik je taj koji ostaje. - Ranije sam rekao da komparativna prednost BiH više nije jeftina radna snaga, nego dobro plaćeni radnici koji ostaju ovdje i dobro poznaju proces proizvodnje - rekao je Vuković u intervjuu za Fenu.

 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.