GDJE JE GRANICA?

Tijekom veljače se očekuje novo poskupljenje kruha i peciva

Foto: Arhiv VL-a
Tijekom veljače se očekuje novo poskupljenje kruha i peciva
28.01.2011.
u 08:14
Udar na standard Od početka lipnja pa do danas cijene pekarskih proizvoda povećane su za čak 127 posto
Pogledaj originalni članak

Samo za pola godine cijena kruha u Federaciji BiH se i više nego udvostručila. Točnije od lipnja prošle godine do danas kruh je skuplji za 127 posto. No tome nije kraj. Proizvođači su najavili kako bi brašno, a kao posljedica toga i kruh, moglo poskupjeti već tijekom veljače.

Predsjednik Udruge pekarskih obrtnika u FBiH potvrdio je za Nezavisne novine da će kruh još jednom poskupjeti do nove žetve kada se očekuje da bi pšenica mogla biti jeftinija. Prema njemu, proizvođači su prinuđeni svakodnevno nabavljati pšenicu koja je znatno skuplja jer su Rusija i Ukrajina zabranile izvoz, a Hrvatska i Srbija svoje zalihe čuvaju za sebe. -Svaka nova isporuka brašna je skuplja. Financijski učinak koji smo dobili poskupljenjem pekarskih proizvoda za 15 feninga je pojeden posljednjom isporukom brašna.

Sada tip 500 od 25 kilograma koji koristimo za polubijeli kruh košta 0,90 KM bez PDV-a - rekao je Meho Alić, šef marketinga Aspeka, jednog od vodećih proizvođača kruha i peciva u FBiH. Prodaja kruha i ostalih pekarskih proizvoda opala je i do 25 posto, ali ne zbog njegovog poskupljenja već zbog zimskog razdoblja u kojem građani više peku kruh.

-Zaliha pšenice je sve manja a sve je manja mogućnost da se nabavlja iz okruženja. U Mađarskoj, odakle je uvoženo 70 posto pšenice, rezerve su se male a ponuda je sve skuplja. Sada je pšenica prešla 300 eura po toni. Morat će se nabavljati mnogo skuplja prekooceanska, što znači novi porast cijena, rekao je Alija Šabanović, direktor Žitozajednice, i dodao da mlinovi više ne kupuju pšenicu po ugovoru o odgodi plaćanja, već se od njih traži avans.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

SO
soko1
08:28 29.01.2011.

Neka ON laže to svome tati. Kako mlinovi nisu spremni platiti Posavsku pšenicu skuplje pa bi se više i proizvodilo, nego u vrijeme žetve naprave ucjenu i malo plate a kad nestane te pšenice onda Mađarsku i druge mogu plaćati po znatno višim cijenama. Sramota što ovaj narod sve trpi. Treba najprije ove naše mlinare otjerati u P.M a onda i Ministre na vlasti i cijelu vlast.