UEFA mijenja sustav

Kvalifikacije za Svjetsko i Europsko prvenstvo mogle bi uskoro izgledati potpuno drukčije

Foto: DENIS BALIBOUSE/REUTERS
Kvalifikacije za Svjetsko i Europsko prvenstvo mogle bi uskoro izgledati potpuno drukčije
22.10.2025.
u 13:40
Pogledaj originalni članak

Europska nogometna federacija UEFA planira izmjene u sustavu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo i Europsko prvenstvo, objavio je u srijedu njemački tjednik Sport Bild, prenosi RTV HB.

Prema izvješću, UEFA razmatra primjenu modela sličnog Ligi prvaka – umjesto tradicionalne grupne faze, natjecanje bi imalo jedinstvenu ligašku fazu koja bi prethodila nokaut fazi.

U sadašnjem modelu, dva najveća favorita u skupinama najčešće osiguraju plasman bez većih iznenađenja. Novi format trebao bi učiniti kvalifikacije privlačnijima za navijače i televizijske emitere.

Razmatraju se i drugi prijedlozi. Planirano je osnivanje radne skupine, sastavljene od predstavnika svih 55 nacionalnih saveza članica UEFA-e, koja bi trebala pripremiti konkretne reforme. Sve promjene na kraju mora odobriti Izvršni odbor UEFA-e.

– Možda će kvalifikacijske utakmice izgledati drugačije. Neće ih biti više, ali će format biti zanimljiviji. Trenutačno razmišljamo o tome – izjavio je predsjednik UEFA-e Aleksander Čeferin na nogometnom sajmu u Portugalu, prenosi Sport Bild.

Europsko prvenstvo, koje se i dalje sastoji od grupne faze te nokaut faze sa 24 reprezentacije, vjerojatno neće mijenjati svoj trenutni format.

– Ne mislim da će se promjene odnositi samo na Europsko prvenstvo – dodao je Čeferin.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.