EKOKATASTROFA U HERCEGOVINI

MOSTAR proglasio IZVANREDNO STANJE, iznimno teško stanje za cijelu regiju

Foto: Denis Kapetanović/PIXSELL
MOSTAR proglasio IZVANREDNO STANJE, iznimno teško stanje za cijelu regiju
22.06.2026.
u 16:23
Istovremeno je gospodarskim subjektima naloženo da reciklažni otpad, poput ambalaže i stakla, odvoze na reciklažno dvorište na Bišće Polje, dok je komunalnim poduzećima naložena izrada plana reorganizacije sustava zbrinjavanja otpada
Pogledaj originalni članak

Zbog velikog požara koji je jutros (ponedjeljak) zahvatio deponij Uborak i prouzročio gotovo potpunu materijalnu štetu na tom lokalitetu, Grad Mostar proglasio je izvanredno stanje kako bi omogućio brzo i operativno djelovanje nadležnih službi u saniranju posljedica i organizaciji privremenog zbrinjavanja otpada.

Gradonačelnik Mostara Mario Kordić izjavio je nakon izvanredne sjednice gradskog i županijskog stožera Civilne zaštite da je požar izazvao ogromnu štetu na deponijskom polju, ali i zabrinutost građana zbog dima koji se nadvio nad gradom.

- Odmah nakon dojave na teren su izašle sve nadležne službe – vatrogasci, policija, hitna pomoć i druge službe. Zatekli smo ogroman požar koji je devastirao lokalitete Buđevci i Uborak. Izgorjela je reciklažna hala s kompletnim postrojenjima, oštećena je oprema na deponiju, a zahvaljujući naporima vatrogasaca, spašena je upravna zgrada - rekao je Kordić.

Prema njegovim riječima, šteta je gotovo stopostotna, a nastala situacija predstavlja velik problem, ne samo za Mostar već i za širu regiju.

Kordić je kazao da proglašenje izvanrednog stanja omogućava Stožeru civilne zaštite donošenje hitnih naredbi i provođenje mjera potrebnih za prevladavanje krize, posebno kada je riječ o organizaciji odlaganja otpada nakon što je deponij Uborak pretrpioa velika oštećenja.

Pozvao je građane da se odgovorno ponašaju prema otpadu i da do daljnjeg ne odlažu komunalni i kruti otpad na javne površine kako se ne bi dodatno opteretio komunalni sustav.

Istovremeno je gospodarskim subjektima naloženo da reciklažni otpad, poput ambalaže i stakla, odvoze na reciklažno dvorište na Bišće Polje, dok je komunalnim poduzećima naložena izrada plana reorganizacije sustava zbrinjavanja otpada.

- Trenutačno smo u komunikaciji s drugim deponijima kako bismo pronašli lokaciju za privremeno odlaganje otpada dok se stanje na Uborku ne sanira - rekao je Kordić.

Govoreći o gašenju požara, naveo je da su angažirane sve raspoložive snage, uključujući profesionalne vatrogasne jedinice, dobrovoljna vatrogasna društva, zračne snage i Oružane snage BiH.

Požar je, kako je kazao, trenutačno lokaliziran unutar kruga deponija i nije se proširio na okolno područje.

Na pitanje o mogućem uzroku požara, Kordić je rekao da ne želi spekulirati te da je u istragu uključena policija, naglasivši da fokus svih institucija trenutačno mora biti na saniranju posljedica.

Dodao je da su pomoć gradu ponudili Vlada Federacije BiH, federalni premijer Nermin Nikšić i federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder te da će biti razmotrena mogućnost proglašenja izvanrednog stanja i na višim razinama vlasti kako bi se osigurala dodatna pomoć za sanaciju štete.

Zapovjednik Stožera civilne zaštite Hercegovačko-neretvanske županije Adil Šuta ocijenio je da je riječ o ekološkoj katastrofi čije će se pune posljedice tek sagledati.

- Stavili smo sve raspoložive snage na raspolaganje, zatražili pomoć drugih općina i poduzet ćemo sve potrebne aktivnosti kako bismo spriječili dalje širenje posljedica i omogućili nesmetano funkcioniranje grada. Ovo je iznimno teška situacija za Mostar i cijelu regiju - rekao je Šuta.

Nadležne službe nastavljaju aktivnosti na gašenju požara, procjeni štete i uspostavljanju alternativnih rješenja za zbrinjavanje komunalnog otpada.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.