
Nacrt zakona o igrama na sreću posebnu je pozornost posvetio pravilima kladionica i pravilima klađenja. Osim propisanog radnog vremena koje je od 7 do 23 sata svaki dan, kladionice su obvezne na vidnom mjestu istaknuti oznaku koja sadrži podatke o priređivaču, lokaciji, roku važenja, serijskom broju oznake.
Posebno odobrenje
Kada su u pitanju kladioničarske igre na sreću koje se priređuju putem SMS-a, iste se mogu priređivati u kladionicama koje imaju posebno odobrenje ministarstva za priređivanje ovakve vrste klađenja. Za izdavanje odobrenja potrebno je dostaviti i ugovor s telekom-operaterom. Isto tako, zakonom je propisano da se u kladionice u kojima su instalirani terminali za klađenje, ne smiju unositi tehnička pomagala prikladna za pribavljanje prednosti u igri. No, najzanimljiviji dio zakona odnosi se na članak koji propisuje da se na području Federacije BiH zabranjuju klađenja koja su u suprotnosti s odredbama ovog zakona i općim moralnim načelima. Naime, osim što se zabranjuje klađenje osobama mlađim od 18 godina, zabranjuju se i klađenja koja se odnose na rezultate izbora članova Predsjedništva BiH, predsjednika Federacije BiH, zastupnika za sve domove parlamenta, kao i za gradonačelnike te načelnike općina. Dakle, razvidno je da se u Federaciji po ovom zakonu zabranjuje klađenje na političare bez obzira kojoj razini vlasti pripadali.
Plaćanje naknada
Također se zabranjuje i otvaranje kladionica na udaljenosti 100 metara od vjerskih, povijesnih i obrazovnih ustanova. Igračima koji u tijeku igre prekrše pravila klađenja, priređivač može zabraniti daljnje sudjelovanje u klađenju igrama, kao i prisustvo u prostoru kladionice, odnosno terminala. Što se pak tiče financijskog dijela, za izdavanje odobrenja za priređivanje kladioničarskih igara na sreću, priređivač mora platiti godišnju naknadu koja iznosi 50 tisuća KM.