KORONAVIRUS

Znanstvenici Instituta Ruđer Bošković identificirali 'brazilski soj' u Hrvatskoj

18.02.2021.
u 10:38

Od ukupno 50 analiziranih uzoraka, u jednom uzorku potvrđena je mutacija u proteinu šiljka (spike)

UHrvatskoj je prvi put prepoznata brazilska varijanta virusa SARS-CoV-2 označena šifrom E484K. Rezultat je to rada znanstvenog tima iz Laboratorija za naprednu genomiku Instituta Ruđer Bošković koji vodi dr. sc. Oliver Vugrek.

Isti ovaj laboratorij, podsjećamo, napravio je i prvo sekvenciranje novog koronavirusa u proljeće prošle godine kada je prepoznato šest lokacija u svijetu s kojih je SARS-CoV-2 dospio u Hrvatsku. Sada, od ukupno 50 analiziranih uzoraka, u jednom uzorku potvrđena je mutacija u proteinu šiljastog nastavka na položaju E484K koji je utvrđen kod brazilskog soja koronavirusa, odnosno varijanta B.1.1.28. Uz brazilski soj, u analiziranim uzorcima nije potvrđena prisutnost mutacije u proteinu šiljka na položaju N501Y, odnosno prisutnost tzv. britanskog soja B.1.1.7. 

– Mutacija E484K sama po sebi nije nova varijanta, ona je mutacija koja se javlja u različitim sojevima virusa SARS-CoV-2, primjerice u južnoafričkoj (B.1.351) te brazilskoj (B.1.1.28) varijanti, objasnio je dr. sc. Oliver Vugrek, voditelj istraživanja i Laboratorija za naprednu genomiku IRB-a koji je prvi utvrdio postojanje tzv. brazilskog soja u Hrvatskoj. 

Podsjetimo, brazilski je uz kentski I južnoafrički soj jedan od tri najspominjanija soja novog koronavirusa SARS-CoV-2 koje se krivi za naglo izbijanje novog vala epidemije u brojnim zemljama. Kod nekih cjepiva neki od ovih sojeva smanjuju učinkovitost pa su sada u toku postupci nadogradnje.

– Upravo zahvaljujući informacijama koje otkrivamo praćenjem genetike, odnosno mutacija virusa i njegova ponašanja, stručnjaci mogu ustanoviti zašto se u određenom trenutku virus pojačano ili slabije širi među populacijom te zašto i kako dolazi do razvoja blažih ili težih oblika bolesti kod ljudi. Povrh toga, tako je moguće pratiti ima li određeni soj sposobnost izbjeći otkrivanje specifičnim dijagnostičkim testovima te utvrditi ima li određeni soj virusa sposobnost razviti smanjenu osjetljivost na terapiju. Također, praćenje genetike koronavirusa omogućuje nam da dobijemo vrijedne informacije o djelovanju i trajnosti prirodnog imuniteta ili imuniteta stečenog cijepljenjem. Dakle, sve su nam te informacije ključne kako bismo se mogli uspješno boriti s koronavirusom i zato trebamo što više sekvencionirati – rekao je dr. Vugrek.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?