Glavni revizor Ureda za reviziju institucije BiH

Vrankić: Revidirati Zakon o javnim nabavkama BiH

20.02.2018.
u 16:05

Glavni revizor Ureda za reviziju institucije Bosne i Hercegovine Dragan Vrankić kazao je danas novinarima u Sarajevu da Zakon o javnim nabavkama zaslužuje sveobuhvatno revidiranje jer njegovi nedostaci primjećeni u primjeni zakona često budu uzročnik problema u sistemu javnih nabavki.

Na današnjoj sjednici Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH zastupnici razmatraju revizorske izvještaje za 2016. godinu za deset državnih institucija koje su dobili mišljenje s rezervom uz skretanje pažnje, a zastupnici su najviše upozoravali na propuste upravo u sistemu javnih nabavki.

Vrankić je podsjetio da se svake godine revidira rad svih 74 bh. institucije, dok primjera radi u Federaciji ima oko 2.000 korisnika koje je potrebno revidirati, ali se godišnje revidira oko 80 institucija i neke nisu još došle na red, dok neke neće ni za 10 godina, tvrdi Vrankić.

- Naša stalna prisutnost i preporuke koje smo davali doveli su do toga da situacija nije tako alarmantna i tako loša kao što se želi prikazati ili kao što se to često želi koristiti u političke svrhe. Problemi se odnose na javne nabavke, sistemsko rješenje Zakona o policijskom dodatku te kapitalna ulaganja - istaknuo je glavni revizor.

Kazao je da to već traje godinama i ovi problemi ne mogu se samo adresirati na ovih deset institucija, nego se radi o elementima sistemske prirode koje u prvom redu treba rješavati Vijeće ministara i Parlamentarna skupština BiH koja donosi zakone.

Napomenuo je da svako kršenje zakona nema elemente kaznenog djela kao primjer navodeći da neka institucija provede tender i izabere najboljeg ponuđača, ali revizori utvrde da nisu bile tri nego dvije ponude na tenderu, a Zakon o javnim nabavkama propisuje tri ponuđača.

Zastupnik Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Nikola Špirić predložit će, kazao je, zaključak kojim bi Zastupnički dom trebao zatražiti od Vijeća ministara da osigura funkcioniranje sistema zajedničkih nabavki za policijske agencije.

- To znači da bi policijske agencije trebale omogućiti Agenciji za policijsku podršku da vrši svoj mandat koji se odnosi na provođenje objedinjenih nabavki - pojasnio je Špirić, podsjećajući da Agencija uspostavljena prije deset godina, ali još nije stavljena u funkciju.

Ukazao je i da nije dobro što sve policijske agencije i Ministarstvo sigurnosti imaju mišljenje s rezervom te smatra da je potrebno naći načina i potaknuti institucije da naredni izvještaji budu bolji, ali i poslaničke rasprave usmjeriti da idu u pravcu pronalaska rješenja, a ne traženja krivca. 

Zastupnik Nezavisnog bloka Salko Sokolović također je upozorio da su za sve institucije sistemski problem javne nabavke te je pozvao Vijeće ministara da prati šta se radi u toj oblasti.

Rasprava o revizorskim izvještajima nastavljena je nakon dvije pauze, a mišljenje s rezervom dobili su ministarstva obrane, sigurnosti i vanjskih poslova, Granična policija, Direkcija za koordinaciju policijskih tijela, Tužiteljstvo, Agencija za identifikacijske dokumente, evidenciju i razmjenu podataka (IDDEEA), Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA), Uprava za neizravno oporezivanje (UNO) te Visoko sudsko i tužiteljsko vijeće (VSTV).

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?