SARAJEVO

Vijeće ministara bez kvoruma, ali čini se da nema izlaska Srba iz državnih institucija

13.03.2025.
u 22:00

Kao što je bilo i očekivano, sjednica Vijeća ministara na kojoj se trebalo raspravljati o nekoliko nacrta zakonskih rješenja, kao i o programu ekonomskih reformi Bosne i Hercegovine za razdoblje od 2025. do 2027. godine, odgođena je zbog nedostatka kvoruma, odnosno zbog nedolaska ministara iz Republike Srpske, što je posljedica najdublje postdaytonske političke krize u kojoj se BiH nalazi, piše Večernji list BiH. Objašnjenje iz RS-a je da su u to vrijeme morali biti u Banjoj Luci na sastanku koji je sazvao predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik. Time je zapravo državna izvršna vlast, pokretač države na njezinu europskom putu, kao i tijelo koje ima snažnu koordinirajuću ulogu u procesima koji čekaju BiH, postala kolateralna žrtva antagonizama i ozračja u kojemu se zemlja nalazi već neko vrijeme, a što je iznimno kontraproduktivno i u startu onemogućuju postizanje snažnijeg zamaha koji bi BiH pozicionirao u smislu početka pregovora s EU-om, događaja koji najveći dio žitelja zemlje očekuje, a što je trebalo uslijediti ovoga proljeća.

Neizvjesnost koja prati važne političke procese u zemlji time je dovedena do vrhunca, a sve zajedno dodatno odvlači pozornost, energiju i fokus institucija BiH s europskog puta, odnosno s onih reformi koje su nužne kako bi pregovori počeli, ali i s drugih procesa nužnih za poboljšanje životnog standarda u zemlji.

S druge strane, valja navesti kako o odnosu stranaka iz Republike Srpske izravno ovisi i funkcioniranje zakonodavne vlasti na razini BiH, no u tom smislu, ali i u kontekstu budućeg rada Vijeća ministara, retorika Banje Luke je, čini se, nešto ublažena, a pitanje napuštanja institucija okarakterizirano kao insinuacija.

Staša Košarac, zamjenik predsjedateljice Vijeća ministara i ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, upućuje na kapacitet koji RS ima u institucijama BiH. - Vrlo je značajno i važno da imamo razinu komunikacije s institucijama Republike Srpske jer upravo u Sarajevu mi predstavljamo Republiku Srpsku - naveo je on, dodavši kako je tu obveza da provedu politike institucija Republike Srpske. Kazavši kako su svjesni političke krize koja je, kako je upozorio, prouzročena ulogom Schmidta, Murphyja, bošnjačkih političkih struktura te, kako je naveo, "servilne" oporbe iz Republike Srpske. No, poručuje da je značajno i važno očuvati mir i dijalog te stati na kraj, kako je kazao, neustavnom djelovanju neustavnih institucija koje su u pravilu, dodao je, uperene protiv RS-a i legalno donesenih odluka.

- Sarajevo bi željelo da se pita i donosi odluke, to nije moguće u skladu s Ustavom i mi to nećemo dopustiti - poručio je. Također kaže kako su svjesni kontaminiranih poruka koje dolaze iz političkog Sarajeva.

- Mi kao politički predstavnici RS-a u institucijama BiH potpuno smo posvećeni primjeni odluka institucija Republike Srpske - naglasio je, dodavši i kako vide različite insinuacije da će Srbi nešto blokirati ili napustiti institucije te je poručio kako su svjesni kapaciteta koje Republika Srpska ima u institucijama BiH i traže svoje pravo da se kroz slovo Daytonskog sporazuma i Ustava, bez nametnutih reformi, tako i ponašaju. U smislu rada zakonodavne vlasti ostaje za vidjeti kako će se razvijati situacija oko sazvane sjednice državnog Doma naroda, a na kojoj su među točkama dnevnog reda upravo inicijative za smjenu SNSD-ovih kadrova u Vijeću ministara i Kolegiju Doma.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije