U BiH ponovno tropski dani i noći, zbog čega su iz FHMZ-a izdali narančasto upozorenje za razdoblje od 22. do 27. kolovoza, pridržavajte se liječničkih savjeta

Treći toplinski val stigao u BiH, temperature bi mogle rasti i iznad 40 stupnjeva, opasnost za zdravlje velika

23.08.2023.
u 11:09

Nakon razdoblja nešto nižih temperaturnih vrijednosti, kakve su uobičajene za ovo doba godine, u BiH su ponovno stigli tropski dani i noći, zbog čega su iz FHMZ-a izdali narančasto upozorenje za razdoblje od 22. do 27. kolovoza. I liječnici upozoravaju kako je riječ o temperaturama opasnim za zdravlje.

Klimatske promjene

Prema riječima meteorologa Bakira Krajinovića, očekivane temperature zraka, zbog kojih je na snazi i narančasti meteoalarm do 27. kolovoza, kretat će se od 33 do 40, lokalno na sjeveru Bosne i u unutrašnjosti Hercegovine i do 42 stupnja. Prosječne maksimalne temperature zraka za kolovoz po gradovima BiH kreću se od 27 do 34, a sve to ukazuje da je pred nama još jedan toplinski val, kaže Krajinović: - Do sada smo imali po jedan toplinski val u lipnju (19. - 23.) i srpnju (15. - 19.), a kako stvari stoje, izgledan je i jedan u kolovozu (21. – 27., koji je upravo zahvatio BiH, nap. a.). Češći i intenzivniji toplinski valovi izravno su povezani s klimatskim promjenama i jedna su od najozbiljnijih posljedica globalnih promjena u atmosferi. Iz godine u godinu ne zaobilaze ni Bosnu i Hercegovinu. Iznimno su opasni za ljudsko zdravlje, poljoprivredu (ratarstvo i stočarstvo), kao i druge grane bh. gospodarstva - piše Krajinović na svom Facebooku te dodaje: - Nema ni jednog dijela društva da nije negativno pogođen posljedicama toplinskog vala, zbog toga i hidrometeorološke službe posebno prate razvoj sinoptičke slike i pozorno najavljuju upozorenja kako bi pravodobno reagirale i smanjile negativne posljedice toplinskih valova - zaključuje on. Budući da živa u termometru ovih dana dolazi do visokih 40 Celzijevih stupnjeva, važno je pridržavati se nekih preporuka. - Velike vrućine i vrlo visoke razine UV zračenja mogu biti opasne ne samo za kronične bolesnike (koji ne smiju preskakati terapiju), malu djecu, trudnice i druge rizične skupine nego i za zdrave ljude - upozoravaju iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH. - Ograničite vanjske aktivnosti na jutro i večer i izbjegavajte sunce od 10 do 18 sati. Usporite ritam života i izbjegavajte kretanje u doba dana kada su temperature najviše. Nosite lakšu, prozračnu i svijetlu odjeću. Izbjegavajte intenzivniju tjelesnu aktivnost, a posebno sportske vježbe (npr. trčanje) i teške fizičke poslove na otvorenom u doba dana kada su temperature najviše. Ako morate vježbati ili raditi na otvorenom, činite to do 10 sati ujutro i nakon 18, uz unos dovoljnih količina tekućine, najbolje ne previše hladne vode. Prekidajte povremeno aktivnost i odmarajte se u hladovini. Gazirane slatke sokove i pića izbjegavajte, upozoravaju iz ZZJZ FBiH, te dodaju: - Dugotrajno izlaganje jakim sunčevim zrakama, odnosno UV zračenju, može izazvati karcinom kože, njezino ubrzano starenje, kataraktu očiju i slabljenje imunološkog sustava. Koža se najbolje štiti odjećom. Nosite šešir i sunčane naočale. Dijelove kože koji nisu zaštićeni odjećom, kao što su nos, uši, vrat, leđa i gornji dio stopala treba namazati kremom s dovoljnom UVA/UVB zaštitom. Tijekom prvog izlaganja suncu preporučuje se krema s visokim zaštitnim faktorom - 30 i više - upozoravaju.

Pazite na prehranu

Za vrijeme velikih vrućina izbjegavajte tešku, kaloričnu, jako začinjenu i masnu hranu. - Jedite redovito više manjih obroka. Obvezno doručkujte, a ručak i večera neka budu lakši. Konzumirajte rashlađeno mlijeko i mliječne proizvode. Povećajte udio voća i povrća u prehrani. Voće i povrće prije konzumiranja dobro operite, a meso dobro termički obradite. Kuhanu i lako kvarljivu hranu obvezno držite u hladnjaku, a prije jela temeljito je podgrijte na temperaturi vrenja u trajanju od nekoliko minuta. Ako je stajala izvan hladnjaka i na visokoj temperaturi, ovu hranu nemojte konzumirati. Pažljivo sa sladoledom i slasticama. Jedna od preporuka je i da dobro prozračite automobil prije ulaska jer je u njemu temperatura oko 70 stupnjeva ako je na suncu. Čak i ako imate klimu, prozračite vozilo prije nego što uđete u njega zbog za zdravlje opasnih isparavanja plastike i uređaja u vozilu. Prilikom vožnje, klimu podesite tako da temperaturna razlika ne bude prevelika. Nikad ne ostavljajte putnike u parkiranom vozilu, osobito djecu i starije - stoji u upozorenju ZZJZ-a FBiH.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?