ISTRAGA U TIJEKU

Tko stoji iza ‘narančaste revolucije’ u Sarajevu?

revolucija
Foto: VL FOTO
02.01.2014.
u 09:39

U nedostatku službenih informacija o autorima i nakanama ovog „projekta“, pojavile su se razne informacije, uključujući i onu da je u pitanju „narančasta revolucija“ koju su aktivisti Komšićeve Demokratske fronte pokrenuli protiv najljućeg političkog protivnika – Zlatka Lagumdžije

Mnoštvo narančastih vrpci koje su se pred Novu godinu pojavile na stupovima ulične rasvjete i drugim mjestima na ulicama Sarajeva, izazvale su veliku pozornost građana, ali i brojna pitanja.

Autori i nakane

U nedostatku službenih informacija o autorima i nakanama ovog „projekta“, pojavile su se razne informacije, uključujući i onu da je u pitanju „narančasta revolucija“ koju su aktivisti Komšićeve Demokratske fronte pokrenuli protiv najljućeg političkog protivnika – Zlatka Lagumdžije. Navodno, inspirirani istoimenom revolucijom u Ukrajini, gdje se oporba bori protiv aktualne vlasti, frontaši su pokušali pokrenuti sličnu akciju protiv SDP-a i Lagumdžije. Međutim, Demokratska fronta službeno nije stala iza tog projekta, a vrpce su uklonjene istom brzinom kojom su i postavljene. Čak i ako su mladi aktivisti DF-a samoinicijativno pokrenuli „revoluciju“ ona je, sada je to već sasvim jasno, propala. Kako i dalje nema službenih informacija o narančastim vrpcama, u javnosti, na portalima i društvenim mrežama, iznose se različita objašnjenja, a sve više se priča okreće prema nevladinom aktivizmu. Tako neki tvrde da su trake postavljene 25. prosinca u okviru projekta kojim dio nevladinog sektora obilježava Narančasti dan u cilju prevencije nasilja nad ženama, ali i skreće pozornost na nebrigu države za mladu populaciju. Pojavile su se i tvrdnje kako je pojava narančastih vrpci na gradskim ulicama zapravo dio aktivnosti ekoloških aktivista koji na taj način upozoravaju na prekomjernu zagađenost zraka u Sarajevu i prijetnju aktiviranja narančastog meteoalarma. Podsjećanja radi, nekoliko dana pred Novu godinu Sarajevo je bilo suočeno s pojavom iznimno visoke koncentracije smoga i zagađena zraka. Tko god stajao iza „narančaste revolucije“ u Sarajevu uspio je privući pozornost javnosti.

Posljedice akcije

Ozbiljnije političke posljedice akcije, ipak, su izostale, a BiH je usprkos brojnim političkim problemima i permanentnoj krizi vlasti danas ipak nešto stabilnija od Ukrajine, gdje stotine tisuća prozapadnih prosvjednika već tjednima traži odlazak s vlasti predsjednika Viktora Janukoviča.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata