Prvi pedijatrijski stručni skup

Sve više djece s kroničnim bolestima, na Klinici u Mostaru godišnje do 17.000 pacijenata

fena
13.02.2025.
u 15:47

U organizaciji Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru i SKB Mostar – Klinika za dječje bolesti u četvrtak je održan poslijediplomski tečaj trajnog medicinskog usavršavanja pod nazivom "Izazovi u pedijatriji - 2025"

Kako je istaknula prof. dr. sc. Marjana Jerković Raguž, tečaj je osmišljen u cilju obilježavanja svjesnosti o izazovima s kojima se pedijatri susreću u svojoj svakodnevnoj praksi.

"Pedijatri će se u 2025. godini suočavati s brojnim izazovima koji od nas zahtijevaju prilagođavanje. Ovo je prilika da čujemo stručnjake iz oblasti pedijatrije i njihovim iskustvima o raznim važnim temama s kojima se susreću u svakodnevnom radu", istaknula je prof. dr. sc. Raguž.

Predavanje je podijeljeno u dva dijela. Prvi o dilemama u pedijatriji od roditelja do punoljetnosti, a drugi dio o izazovima i rješenjima u svakodnevnoj pedijatrijskoj praksi.

Kako je rečeno u uvodnom dijelu tečaja, oba predavanja pružaju priliku za rad na ključnim temama te najboljim istraživanjima i praktičnim smjernicama koje će olakšati svakodnevni rad s malom djecom.

Riječ je o prvom pedijatrijskom stručnom skupu u Mostaru, koji je okupio stručnjake iz oblasti pedijatrije s Klinike za dječje bolesti, kao i pedijatre iz primarne zdravstvene zaštite.
Tečaj je bio otvoren i za studente, kao i sve pružatelje medicinskih usluga, s ciljem unaprjeđenja stručnih znanja i vještina u skladu s najnovijim dostignućima iz područja pedijatrije.

Uz eminentna imena pedijatrijske struke, dr. sc. Borka Rajiča, dr. med. Mariju Novaković Bošnjak i druge, predavanje je održao i prof. dr. sc. Julije Meštrović, renomirani stručnjaka iz područja pedijatrijske intenzivne skrbi iz Splita.

Prof. dr. sc. Julije Meštrović je istaknuo kako je pedijatrija jako složena i izazovna.

"Potrebno je multidisciplinarno raditi u liječenju djece i zahtjeva podjednako sudjelovanje i doktora i medicinskih sestara. Ne zna se tko je važniji, osobito u odjelima za intenzivno liječenje djece. Doktori i medicinski sestre moraju biti tim i samo tako mogu uspjeti, što zahtjeva i podjednaku educiranost", rekao je prof. dr. sc. Julije Meštrović.

Govoreći o izazovima, podvukao je, uz ostalo, kako je sve više djece s kroničnim bolestima koji žive u obiteljskim domovima.

"Takvoj djeci medicinski timovi idu kući kako bi se sagledale teškoće s kojima se to dijete susreće, a sve uz suradnju s drugim različitim specijalistima da bi se skrbilo o toj djeci na najbolji način. U isto vrijeme, treba biti potpora obiteljima, najčešće majkama na kojima je uglavnom većina tereta skrbi bolesnoga djeteta", kazao je prof. dr. sc. Julije Meštrović, koji je također voditelj pedijatrijskog palijativnoga tima u Splitu.

Inače, povijest pedijatrije u Mostaru seže unatrag šest desetljeća - upravo kada je nikla zgrada - specijalizirana bolnica za djecu na Bijelom Brijegu.

Iako su prolazili razne izazove doktori prethodnici uspjeli su očuvati stabilne stručne temelje na kojima se gradila i transformirala pedijatrija u jednu od najvažnijih centara za pružanje zdravstvene zaštite djeci u BiH. Danas je to moderna Klinika za dječje bolesti u kojoj radi 30 pedijatara, 14 domaćih specijalizanata i puno gostujućih pedijatara, subspecijalizanata i specijalizanata. Broj pacijenata u ambulantama Klinike je od 16 do 17 000 godišnje.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije