Partnerski odnosi

Suradnja BiH i NATO saveza doprinosi izgradnji stabilnog društva

10.04.2025.
u 14:44

Zamjenik ministra vanjskih poslova BiH mr.sc. Josip Brkić sastao se s članovima izaslanstva Parlamentarne skupštine NATO-a

Razvoj suradnje BiH i NATO saveza, osim podrške modernizaciji Oružanih snaga, vodi i izgradnji stabilnijeg društva koje usvaja brojne europske vrijednosti, a što za posljedicu ima i mogućnost snažnijeg ekonomskog napretka.

Zamjenik ministra vanjskih poslova BiH mr.sc. Josip Brkić sastao se s članovima Političkog odbora, Pododbora za transatlantske odnose i Povjerenstva za znanost i tehnologiju, Pododbora za tehnološke trendove i sigurnost Parlamentarne skupštine NATO-a. Zamjenik ministra i predsjedatelj Povjerenstva za suradnju s NATO-om Brkić upoznao je nazočne s radom Povjerenstva za suradnju s NATO-om na čijem je čelu, te usvojenim Programima reformi kao temeljnog dokumenta suradnje koji Bosna i Hercegovina godišnje podnosi NATO Savezu. Napomenuo je da Program reformi sublimira najbolju mjeru suradnje a NATO-om sukladnu onom što je koncenzualno dogovoreno i precizira aktivnosti koje je Bosna i Hercegovina, kao kredibilan NATO partner implementira, priopćeno je iz MVP BiH.

Razgovaralo se i o daljnjim koracima, a oni, sa strane BiH, uključuju samoprocjenu implementiranih aktivnosti iz Programa reformi 2023. i 2024. te priprema Programa reformi 2025. Brkić je naglasio da suradnja s NATO-om omogućava ne samo razvoj učinkovitih i profesionalnih oružanih snaga i njihovu modernizaciju i izgradnju kompatibilnosti sa standardima NATO-a već pomaže i u reformiranju društva u svim drugim područjima. Podržavajući i ohrabrujući reformske procese, suradnja Bosne i Hercegovine s NATO-om izravno doprinosi izgradnji stabilnog i demokratskog društva, kompatibilnog s europskim i euroatlantskim standardima i vrijednostima. Napomenuo je da je politika Otvorenih vrata imala ključnu ulogu u stabilizaciji post-konfliktnih društava regije i kreiranju sigurnosti, kroz podršku reformama, demokratizaciju, vladavinu prava i izgradnju institucija.

Omogućivši zemljama zapadnog Balkana, u kojima za to postoji interes, da se uključe u euroatlantske strukture, poslana je ne samo poruka inkluzivnosti već je isto dodatni poticaj osnaživanju stabilnosti a posljedično i ekonomskog razvoja i privlačenju investicija, unaprjeđujući društva i u političkom i u sigurnosnom aspektu.  Izaslanstvo Parlamentarne skupštine predvodilo je zamjenik predsjedatelja Pododbora za tehnološke trendove i sigurnosti Mustafa Kaya. 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja