Novi udar na kućne proračune

Porasle cijene hrane, prijevoza, najamnine, režije..., jeftinija odjeća

14.03.2025.
u 19:30

Razina cijena u siječnju 2025. godine u odnosu na isti mjesec prethodne godine viša je za 3,3%.

Početak godine u Bosni i Hercegovini obilježio je novi udar na kućne proračune. Cijene, i to onog najosnovnijeg, ponovno su rasle. Prema podacima Agencije za statistiku BiH, hrana i bezalkoholni napici poskupjeli su za čak 6,3 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine, dok su u odnosu na prosinac cijene veće za 2,2 posto, piše Večernji list BiH.

- Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za osobnu potrošnju u Bosni i Hercegovini mjerene indeksom potrošačkih cijena u siječnju ove godine u odnosu na prethodni mjesec zabilježile su rast za 1,4%.

Što su donijele mjere

Promatrano po odjeljcima prema namjeni potrošnje u odnosu na prethodni mjesec, u prosjeku je zabilježen rast cijena u odjeljcima: hrana i bezalkoholni napici za 2,2%, alkoholna pića i duhan za 0,8%, stanovanje i režijski izdaci za 1,6%, namještaj, kućanski uređaji i redovito održavanje kuće za 0,8%, zdravstvo za 2,2%, prijevoz za 1%, rekreacija i kultura za 0,3%, obrazovanje za 0,1%, restorani i hoteli za 1% te ostala dobra i usluge za 0,6% - navodi se u izvješću Agencije za statistiku BiH. Razina cijena u siječnju 2025. godine u odnosu na isti mjesec prethodne godine viša je za 3,3%. Prosječan rast cijena zabilježen je u odjeljcima: hrana i bezalkoholni napici za 6,3%, alkoholna pića i duhan za 4,3%, stanovanje i režijski izdaci za 0,8%, zdravstvo za 7%, komunikacije za 0,3%, rekreacija i kultura za 3,4%, obrazovanje za 0,5%, restorani i hoteli za 7,1% te ostala dobra i usluge za 3,4%.

Niže cijene u siječnju ove godine u odnosu na prosinac prošle godine zabilježene su u odjeljku odjeće i obuće, i to za 3,9%. Kada je riječ o usporedbi s istim mjesecom prošle godine, prosječan pad cijena zabilježen je u sljedećim odjeljcima: odjeća i obuća za 8,7%, namještaj, kućanski uređaji i redovito održavanje kuće za 0,4% te prijevoz za 0,2%. Zbog rasta cijena sredinom prošlog mjeseca u okviru petog vala projekta zaključanih cijena Ministarstvo trgovine Federacije BiH postiglo je dogovor o sniženju i fiksiranju cijena za 65 prehrambenih i higijenskih proizvoda. Ova mjera trebala bi omogućiti građanima uštedu od približno 60 KM, jer se njome cijene navedenih artikala snižavaju za 17 do 23 posto u odnosu na dosadašnje. Kako su naveli iz Ministarstva, odluka je rezultat pregovora federalnog ministra trgovine Amira Hasičevića s trgovcima, proizvođačima, potrošačkim udrugama i sindikatima trgovine.

Kako se prikupljaju podaci

Tijekom triju sastanaka održanih krajem siječnja dogovoren je zajednički cilj – ublažavanje pritiska na potrošače uslijed poskupljenja početkom godine i stabilizacija cijena osnovnih životnih namirnica i higijenskih proizvoda. U projektu, koji traje tri mjeseca uz mogućnost produljenja, dobrovoljno sudjeluju brojni trgovački lanci, kao i manje trgovine. Trgovci sami određuju brendove proizvoda koji će biti uključeni, a u prodajnim objektima bit će jasno označeni artikli sa sniženim i zaključanim cijenama.

Inače, kako navode iz Agencije za statistiku BiH, indeks potrošačkih cijena u Bosni i Hercegovini izračunava se na osnovi reprezentativne liste proizvoda koju u 2025. godini čini 610 proizvoda. Svakog mjeseca prikuplja se oko 21.000 cijena na unaprijed definiranom uzorku prodajnih mjesta na dvanaest zemljopisnih lokacija. Cijene se prikupljaju u trgovačkim centrima u Banjoj Luci, Bihaću, Bijeljini, Distriktu Brčko, Doboju, Istočnom Sarajevu, Mostaru, Prijedoru, Sarajevu, Trebinju, Tuzli, Zenici, odabranih prema kriteriju broja stanovnika i njihovoj ulozi u području kojem pripadaju.

Obuhvaćeni su najvažniji proizvodi i usluge koje kupuje stanovništvo radi finalne potrošnje.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije