mljekari zabrinuti

Podignuta rampa EU smanjila izvoz mlijeka!

mlijeko
20.07.2016.
u 15:56

Bh. mljekari od odobravanja izvoza mlijeka i mliječnih prerađevina u rujnu prošle godine nisu pronašli nijedno drugo ozbiljnije tržište u EU za plasman svojih proizvoda, osim hrvatskog

Iako je BiH u rujnu prošle godine dobila zeleno svjetlo za izvoz mlijeka i mliječnih prerađevina u zemlje Europske unije, to nije poboljšalo izvoz ovih proizvoda, već je on, naprotiv, smanjen za milijunske iznose. Ono što je posebno zabrinjavajuće jeste da je u promatranom razdoblju došlo čak i do blagog porasta količina uvezenog mlijeka i mliječnih proizvoda u BiH, koje bi u narednom razdoblju mogle biti značajno veće, pišu Nezavisne novine.

Pokazuju to i službeni podaci Uprave za neizravno oporezivanje BiH prema kojima je izvoz u prvih šest mjeseci ove godine iznosio 24,9 milijuna litara mlijeka i mliječnih prerađevina, dok je u istom razdoblju prošle godine, kada nije bio moguć izvoz u zemlje EU, iznosio 25,6 milijuna litara. 

Naime, izvoz je u prvom polugodištu ove godine iznosio 28,6 milijuna maraka, a u istom razdoblju prošle godine, kada nije bio moguć izvoz u države EU, 30,9 milijuna maraka. S druge strane, uvoz mlijeka i mliječnih proizvoda u BiH, u prvih šest mjeseci ove godine bilježi blagi rast. 

Tako je u ovoj godini uvezeno oko dva milijuna litara mlijeka i mliječnih proizvoda više nego u istom razdoblju prošle godine. Pored toga, treba naglasiti da domaći mljekari od odobravanja izvoza mlijeka i mliječnih prerađevina u rujnu prošle godine nisu pronašli nijedno drugo ozbiljnije tržište u EU za plasman svojih proizvoda, osim hrvatskog. Da nevolja bude veća, EU je ovih dana najavila dodatnih 500 milijuna eura pomoći tamošnjim poljoprivrednicima kako bi preokrenula sunovrat cijena u oslabljenoj mliječnoj industriji.

Time je ukupna pomoć europskom poljoprivrednom sektoru porasla na milijardu eura. To bi moglo nanijeti još veće probleme bh. mljekarima, jer bi dodatno otežalo ionako tanak plasman domaćih proizvoda u EU, a moglo bi doći do još jačeg uvoza mlijeka i mliječnih proizvoda iz EU u BiH, koji su visoko subvencionirani i pritom mnogo jeftiniji od domaćih. 

"Europska komisija je predstavila novi paket mjera vrijedan 500 milijuna eura iz europskih fondova, s ciljem pružanja pomoći poljoprivrednicima u svjetlu tekućih poteškoća na tržištu, a osobito na tržištu mliječnih proizvoda", navodi se u priopćenju Europske komisije. 

Phil Hogan, europski povjerenik za poljoprivredu, rekao je da će ovaj paket omogućiti novi snažan odgovor i da pokazuje da je Europska komisija mobilirala preko milijardu eura novih sredstava za pružanje podrške poljoprivrednicima koji su u teškoj situaciji. Kako su kazali u Europskoj komisiji, od spomenutog iznosa će 150 milijuna eura otići kao kompenzacija nezavisnim i drugim proizvođačima za svaki litar mlijeka koji ne proizvedu, dok će preostalih 350 milijuna eura biti preraspodijeljeno članicama EU koje će potom odlučiti o dodatnim mjerama za pružanje pomoći poljoprivrednicima. 

Inače, prekomjerna proizvodnja mlijeka u EU, koja je nastupila poslije ukidanja kvota za proizvodnju mlijeka u travnju 2015. godine, izazvala je kolaps cijena koje se još nisu oporavile usprkos paketu pomoći od 500 milijuna eura u rujnu prošle godine. 

Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača - mljekara RS, rekao je da u prethodnom razdoblju nisu uspjeli u punoj snazi izaći ni na hrvatsko tržište, zbog daleko jeftinijeg i visoko subvencioniranog mlijeka u EU, koje je prisutno i na hrvatskom tržištu. Govoreći o dodatnoj pomoći EU tamošnjim mljekarima, on kaže da Europa mora zaustaviti pad broja proizvođača, koji je evidentan.

"Međutim, jako je teško novcem nešto vratiti. Točno je da će to pomoći njihovim proizovđačima, ali veliki broj ljudi napušta tu proizvodnju, koja je postala nesigurna u cijelom svijetu, pa i u BiH", rekao je Usorac. On smatra da će mljekari u EU čim dobiju visoke subvencije ići s nižim cijenama svojih proizvoda, što će predstavljati problem za bh. mljekare. 

"To je problem za nas, jer sirovo mlijeko u EU pada na 0,20 eura, a mi ne možemo proizvesti mlijeko za tu cijenu", rekao je Usorac.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije