Od prijetnji smrću do uvreda:

Pedeset napada na novinarke u BiH u posljednje tri godine

Novinari
25.05.2017.
u 21:45

''Novinarke dožive do tri puta više komenatara na društvenim mrežama koji sadrže zlostavljanje u nekoj formi, nego njihove muške kolege'', rekao je Edin Ibrahimefendić iz Institucije ombudsmena za ljudska prava BiH.

Nasilje nad novinarkama u porastu je u BiH. O tome svjedoči podatak da je u posljednje tri godine Linija za pomoć novinarima zabilježila 50 napada na novinarke, koji su praćeni prijetnjama smrću, uvredama na spolnoj osnovi, mizoginijom i drugim oblicima rodno zasnovanog nasilja.

Rečeno je to danas u Sarajevu na treningu o temi radno-socijalnih prava novinarki i unapređenju mehanizama njihove zaštite kroz primjenu postojećeg zakonodavnog i institucionalnog okvira.

Istaknuto kako se novinarkama svakodnevno krši pravo na slobodu izražavanja, na pristup informacijama, na slobodu kritike javnih zvaničnika, kao i pravo na siguran, plaćen i dostojanstven rad.

''Novinarke dožive do tri puta više komenatara na društvenim mrežama koji sadrže zlostavljanje u nekoj formi, nego njihove muške kolege'', rekao je Edin Ibrahimefendić iz Institucije ombudsmena za ljudska prava BiH.

Naglasio da svako uskraćivanje prava novinarkama po osnovu radno-socijalnih prava ima za posljedicu smanjivanje njihove priautnosti u medijima, a to sa sobom vuče i niz drugih posljedica - od smanjivanja kvaliteta rada samih medija, pa do nepostizanja ravnopravnosti žena u društvu.

Ovom prilikom, glasnogovornik Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo Irfan Nefić poručio je da je neophodno konstantno provođenje edukacija za institucije i policiju u korist zaštite novinara, ali i da ih društvena zajednica mora prepoznati kao bitne i od značaja.

Dugogodišnja novinarka i edukatorica Arijana Saračević ukazala je na važnost da novinari posebno mlađe generacije znaju da postoji Linija za pomoć novinarima kojoj mogu da se obrate i traže pomoć u slučaju napada ili prijetnji.

Današnja radionica u Sarajevu održana je uz financijsku podšku švedske organizacije Civil Rights Defenders s ciljem razvijanja svjesnosti novinarki i drugih medijskih uposlenica o rodno zasnovanom nasilju i mogućnostima zaštite kroz efikasniju primjenu zakonskog okvira u BiH, kao i dostupnih međunarodnih mehanizama.

Ovo je samo početak niza aktivnosti koje će Udruženje BH novinari provesti u BiH u ovoj godini da bi skrenuli pažnju na učestalost nasilja nad novinarkama, te potaknuli nadležne institucije da više koriste vlastite mehanizme i pravno efikasne načine zaštite novinarki u slučajevima diskriminacije i drugih oblika kršenja ženskih ljudskih prava u medijima, priopćeno je iz Udruženja BH novinari.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije