visjela s litice visoke 400 metara

Otkriveni detalji dramatičnog spašavanja Hrvatice na Veležu: Akcija trajala 12 sati, spašavalo ju je 100 ljudi

velež spašavanje Hrvatice
Screenshoot
29.05.2023.
u 17:32

- Žena je bila s grupom planinara i nekako je pala. Akcija spašavanja trajala je 12 sati. Na prvi poziv odmah su izašle najbliže stanice i helikopter koji joj nije mogao prići na početku - rekli su iz GGS-a BiH

Hrvatica koja je satima visjela sa stijene na planini Velež kod Mostara te je spašena je 62-godišnja planinarka koja je smještena na odjel kirurgije u KB 'Dr. Safet Mujić' i izvan je životne opasnosti.

- Ima ozljede prsnog koša, bez gubitka krvi - potvrđeno je za Avaz.

U velikoj akciji spašavanja sudjelovao je GSS Bosne i Hercegovine, savez gorskih službi spašavanja koji okuplja sve spasilačke službe i klubove, nevladine i neprofitabilne organizacije koje se bave spašavanjem u nepristupačnim područjima na kopnu, pod zemljom, na vodi i pod vodom u BiH.

Podsjetimo, Hrvatici koja je pothlađena satima visjela sa stijene pokušali su prići helikopterom, ali ni nakon 20 naleta helikopter nije mogao blizu. Angažirali su GSS Mostar čiji su članovi uspješno došli do nje.

Prebačena je u bolnicu.

GSS BiH kako je za 24sata.hr otkrio detalje velike akcije.

- Žena je bila s grupom planinara i nekako je pala. Akcija spašavanja trajala je 12 sati. Na prvi poziv odmah su izašle najbliže stanice i helikopter koji joj nije mogao prići na početku. Nekako smo uspjeli doći do nje oko 1.15 sati o prebačena je u bolnicu Mostar - rekli su iz GGS-a BiH i dodali:

- Žena ima nekoliko hematoma i ozljede prsnog koša. Na kraju je sve dobro završilo. U spašavanju je sudjelovalo 11 stanica i 60 ljudi, FGSS je izašao s tri stanice i još je bilo službenica civilne zaštite, ukupno je stotinjak ljudi sudjelovalo u akciji.

Iz GSS-a Mostar, potvrđeno je za 24 sata kako ozlijeđena Hrvata nije bila u životnoj opasnosti, ali je i imala ozbiljne ozlijede. 

"Budući da je nismo mogli spasiti helikopterima jer se oni nisu mogli približiti točnoj lokaciji na stijeni,  morali smo je spašavati 'pješke'", rekao je Nedim Kevelj za 24 sata. 

GSS Mostar uputio je zahtjev Oružanim snagama BiH za angažmanom njihovog helikoptera na koji nitko nije reagirao, a potom se u akciju spašavanja uključio helikopter Republike Srpske, međutim, zbog specifičnog terena i stijene, taj helikopter je nije mogao spasiti. 

"Zato je na koncu intervenirao helikopter EUFOR-a koji inače jedini u BiH radi noćne letove. Akcija je trajala nekoliko sati i pravili smo klasična sidrišta za stijene kao i inače kada spašavamo ljude s ovakvih visina. Žena je 'visila' na nekih 200 metara nadmorske visine", objašnjava Kevelj. 

Bruno Grgić iz HPD-a Prenj, pak, naglašava kako je problem ferate na Veležu što se do ozlijeđenog i unesrećenog može doći tek kroz tri sata što ponekad znači isuviše puno izgubljenog vremena kako bi se nekome spasio život. 

"Teren je takav da nam treba jako dugo vremena da 'uspostavimo' vezu s kopnom kako bismo nekog spasili", rekao je Grgić.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije