KAKVI SU POTENCIJALI BH. ISELJENIŠTVA U EKONOMSKIM TOKOVIMA

Osim milijardi KM godišnje, iseljenici dovode i investitore

16.04.2022.
u 21:06

Bh. iseljeništvo, koje je samo u prošloj godini poslalo nešto više od tri milijarde maraka u domovinu, iznimno je vrijedan gospodarski se- gment ukupnih ekonomskih toko- va u BiH pa, iako se očekivalo da će doznake padati zbog niza razloga, podaci iz prošle godine svjedoče o tomu kako su iseljenici i dalje širo- ke ruke kada je riječ o pomoći svojoj rodbini, čime neizravno pomažu po- praviti i ukupnu gospodarsku sliku bh. društva.

Doznake

Naime, podaci Centralne banke BiH upućuju na to da je iseljeništvo u prošloj godini poslalo nešto više od tri milijarde maraka, što je znatno više u odnosu na 2020. godinu, a ra- zlike povećanja treba tražiti u nekoli- ko područja. Prvenstveno, povećan je broj stanovnika BiH koji su posljed- njih nekoliko godina migrirali u neke od zemalja Europske unije, a koji su sada dovoljno ekonomski ojačani da mogu slati veće iznose svojim obite- ljima u Bosni i Hercegovini. S druge strane, ekonomski oporavak nakon pandemije, a koji se reflektirao i na rast tržišnih ekonomija zemalja EU-a, doveo je i do povećanja stan darda dugogodišnjih bh. iseljenika koji sada mogu odvojiti i veći iznos sredstava koja će slati u domovinu. Istodobno, drugi veliki potencijal iseljeništva vidljiv je kroz povećanu potrošnju - od popravki automobila pa do kupnje različitih proizvoda. Iseljeništvo tijekom cijele godine i na taj način šalje značajna financij- ska sredstva u bh. ekonomske tokove nudeći gospodarstvu priliku za dalj- nji razvoj. Također, struka je jasna

u ocjeni kako bi ključni dugoročni potencijal iseljeništva trebao biti po- sebno naglašen u domaćim okviri- ma. Riječ je o mogućnosti uvezivanja iseljenika s idejama, kontaktima, ali i kapitalom s poslovnom zajednicom unutar BiH.

Umrežavanje i stvaranje kontaka- ta preduvjeti su i za moguće ulaga- nje u BiH, pri čemu je od iznimnog značaja imati kontakt točke unutar BiH preko kojih će se lakše dobiti  potrebne informacije, ali i reali- zirati poslovna ideja. Druga ili treća generacija bosanskohercegovačkoga iseljeništva može biti velika prilika za razvoj gospodarstva u BiH, no prije toga tim ljudima potrebno je stvoriti preduvjete za investiranje u domovini, počevši od olakšavanja bi- rokratskih prepreka pa do stvaranja mogućnosti za uvezivanje s doma- ćim gospodarstvenicima. Nadalje, iseljeništvo ima i bogatu mrežu kon-

takata s uspješnim biznismenima iz zemalja EU-a, a koji u potrazi za novim tržištima i proširivanjem po- slovanja mogu iz prve ruke doznati što su to prednosti ulaganja u BiH, odnosno koje bi potrebe mogli zado- voljiti gradeći proizvodne pogone na tom prostoru.

Iznosi sredstava koje iseljeništvo ulaže u BiH tako bi se multiplicira- li, a istodobno bi se stvorili i temelji za dugoročni opstanak te ostanak u brojnim lokalnim zajednicama. Nije nevažna ni činjenica da iseljeništvo u tom slučaju postaje i svojevrsni pro- motor potencijala BiH.

Povratnici i ulaganje

Unutar BiH već se realiziralo, odnosno realizira se niz projekata u kojima je prepoznato ulaganje ise- ljeništva, ali i ostvarivanje sinergije s nekima od uspješnih poduzetnika koji imaju potrebni kapital, kao i ide- je kako pokrenuti lokalnu zajednicu. USAID-ov projekt “Diaspora Invest” pritom ima iznimno važnu ulogu u osiguranju veze i umrežavanju bh. dijaspore, za što su dokaz i pozitivne priče koje je moguće pronaći na nji- hovim mrežnim stranicama, a kroz koje se prepoznaje ne samo uspješno uvezivanje iseljenika i poslovne za- jednice u BiH već i povratak osoba u mjesto podrijetla.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije