Žene u BiH sve obrazovanije

Od troje upisanih na fakultet, dvije su žene

29.10.2017.
u 21:30

Ne treba se vraćati daleko unatrag do vremena kada su žene u Bosni i Hercegovini, barem većina njih, završavale samo obvezno osnovno obrazovanje. I tu je bilo problema u nekim ruralnim sredinama. Već u srednjim školama dominirali su muškarci, a na visoke škole išle su tek odabrane žene, piše Večernji list BiH. 

Sve više žena studira

Danas se situacija promijenila. Ne samo da su žene ravnopravne u pohađanju i završavanju visokih škola već su postale i brojnija populacija na fakultetima. Doduše, u osnovne i srednje škole idu uglavnom svi i muškarci i žene, dok su na fakultetima već odavno počele dominirati žene. Tako je u akademskoj godini 2017./2018. na Sveučilište u Mostaru na prvu godinu preddiplomskih studija upisano 1410 žene te tek 842 muškarca.

Na mostarsko se sveučilište ove godine upisalo gotovo dvostruko više žena nego muškaraca, točnije 62,61 posto studentica i 37,39 posto studenata.

Istodobno, utvrđen je porast broja žena s visokom školskom spremom. Tako je, u usporedbi s ukupnim brojem diplomiranih studenata u akademskoj 2013./2014., udio studentica iznosio 60,1 posto. Žene nisu samo dominantne na takozvanim ženskim fakultetima, primjerice u onima iz oblasti prosvjete, sestrinstva i slično, već polako postaju dominantne i na tehničkim fakultetima. Žene se i lakše upisuju na fakultete od svojih muških kolega, točnije, pokazuju bolje znanje i prosjek ocjena iz srednjih škola na upisima. Tako se na fakultete medicinskih znanosti, gdje je “navala” na upis (veći broj pribavljanih od potrebnog broja polaznika), žene mnogo više upisuju.

Primjerice, na farmaciju se upisalo 27 žena i tri muškarca, primalo ih se 30. I na Medicinski fakultet je primljeno tri puta više žena nego muškaraca.

Na ostalim je fakultetima u BiH situacija slična, točnije približno jednaka onoj u Mostaru. Tako je situacija u visokom obrazovanju u akademskoj godini 2014./2015. u BiH izgledala ovako - od ukupno upisanih 96.425 studenata, bilo je 53.599 žena, a 42.826 muškaraca. Dakle, žene su sudjelovale s 55,6 posto ukupnog broja upisanih. Još povoljnija situacija za žene je kada je riječ o broju diplomiranih. Tako je u 2014. godini, od ukupno 16.351 diplomirane osobe, bilo 9740 žena, a od ukupnog broja diplomiranih studenata u 2014./2015. 59 posto.

Lošije na doktoratima

Broj žena na magistarskim studijima veći je od broja muškaraca, dok ih je na doktorskim studijima manje u odnosu na muškarce.

U 2014. godini, od ukupno 3364 magistra, bila je 2001 žena, a na doktorskom studiju, od ukupno 301 doktoranta, 116 žena.

Premda nema službenih podataka, za očekivati je kako se taj odnos u protekle dvije godine povećao u korist žena.

Iako žene čine više od polovine ukupnog broja stanovništva BiH, njihova stopa aktivnost je tek 32,6%, što je gotovo upola manje od stope aktivnosti muškaraca, koja iznosi 56,4 posto. Istodobno, stopa zaposlenosti žena je manja u odnosu na muškarce, a stopa nezaposlenosti je veća.•

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?