strahuje se od opterećenja mreže

Na struju prešlo 80 posto kotlovnica: Mogući prekidi u isporuci električne energije

grijanje
20.11.2022.
u 10:43

Zgrade sa centralnim kotlovnicama i drugim oblicima neelektričnog grijanja nisu, kako napominju, elektronergetski projektirane za grijanje svih stambenih i poslovnih jedinica na električnu energiju.

Čak oko 80 posto kotlovnica koje zagrijavaju stanove u stambenim zgradama u Banja Luci prešlo je s drvne sječke i peleta na struju. Ovo upozoravaju u “Elektrokrajni” a.d. Banja Luka koji se pribojavaju opterećenja mreže u predstojećem zmskom razdoblju kada temperature budu niže.

"Elektrokrajina nema podatke o broju korisnika koji su od ove sezone počeli koristiti električnu energiju za zagrijavanje i dogrijavanje stambenih prostora, jer velika većina korisnika mijenja energente po svom izboru bez bilo kakvog obavještenja operatora distributivnog sistema. Međutim, od zajednica etažnih vlasnika iz Banja Luke koje imaju interne sustave za grijanjem stanova i poslovnih prostora (kotlovnice) na pelet ili drvnu sječku, kao i od samih vlasnika tih kotlovnica, imamo informacije da se od ukupno 7.000 korisnika kotlovnica između 5.000 i 6.000 odjavilo sa istih i prelazi na grijanje uređajima na električnu energiju", upozoravaju iz Elektrokrajine za za Srpskainfo.

To znači da je sigurno 80 posto kotlovnica koje su sve do ove sezone koristile drvnu sječku ili pelet prešle na struju. Ovde treba napomenuti kako u jednoj zajednici etažnih vlasnika ima barem 20 potrošača.

Zgrade sa centralnim kotlovnicama i drugim oblicima neelektričnog grijanja nisu, kako napominju, elektronergetski projektirane za grijanje svih stambenih i poslovnih jedinica na električnu energiju.

"Prelazak čitavih zgrada i naselja na grijanje električnom energijom bi gotovo sigurno doveo do preopterećenja mreže, što bi za posljedicu imalo često iskakanje osigurača u trafo-stanicama, uz veliku mogućnost pregorijevanja elektro instalacija u zgradama, kao i priključnim podzemnim kablovima (od trafo-stanica do zgrada). Sve nevedeno bi dovelo do čestih prekida u isporuci električne energije tih zgrada i naselja, a time i problema sa zagrijavanjem stambenih i poslovnih prostora", upozoravaju iz Elektrokrajine.

"Elektrokrajina" zajedno sa „Elektroprenosom BiH“ prati aktuaalnu situaciju i provodi aktivnosti na osiguranju kontinuiranog napajanja potrošača na svom distributivnom području. Zbog očekivanog rasta potrošnje električne energije u zimskom razdoblju, „Elektroprenos BiH“ je pristupio zamjeni transformatora u pojedinim visokonaponskim (110 kV) trafostanicama, dok „Elektrokrajina“ kontinuirano nadzire opterećenje srednjenaponske mreže i operativno reagira u slučaju preopterećenja i kvarova na mreži.

Poskupljenje u najavi

Upravo zbog sve većeg broja korisnika koji električnu energiju koriste za grijanje je pokrenuta procedura drugačijeg obračuna potrošnje struje. Namjera je da se po većim cijenama plaća preko 500 potrošenih kilovata, jer se smatra da je to gornji prag potrošnje za osnovne potrebe. Inicijativa je u proceduri u Regulatornoj komisiji za energetiku RS i očekuje se da će dati zeleno svjetlo kako bi se novi obračun počeo primjenjivati u narednoj godini.

Potrošnja domaćinstava 

Elektrokrajina a.d. Banja Luka je najveće distributivno poduzeće iz sustava Elektroprivrede RS u čijoj nadležnosti je više od polovice ukupnih potrošača u Srpskoj. Na elektrodistributivnom području „Elektrokrajine“, zaključno sa 31.10. 2022. godine, ima 247.459 korisnika mreže iz kategorije domaćinstava, a kojih je na kraju prošle godine bilo 244.344. U listopadu ove godine su potrošili 68,7 GWh elektrčne energije, dok je u listopadu 2021. godine potrošnja domaćinstava iznosila 73,4 GWh. Razlog za manju potrošnju je jednostavan- toplo Miholjsko ljeto gotovo bez kapi kiše. Najveća potrošnja električne energije bila je u siječnju 2017. godine kada su domaćinstva potrošila 91,6 GW/h električne energije. Tog mjeseca temperatura je bila stalno ispod nule.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?