Prošlost, sadašnjost i budućnost prikupljanja i uzgoja

Može li uzgoj nekog drugog ljekobilja biti unosniji od smilja?

BiH; 10.08.15. Mostar;  Citluk i Jare  Sadnja smilja u Hercegovini Snimio:Stole Lasic
27.03.2017.
u 10:00

Posljednjih godina sve se više govori i piše o plantažnom uzgoju ljekovitog i aromatičnog bilja, posebno smilja. Prema nekim izračunima, na području BiH godišnje propadne samoniklog ljekovitog bilja, šumskih plodova i gljiva u vrijednosti oko pola milijarde konvertibilnih maraka!

Pogodna i plodna zemlja

Priroda je dala, ali nije pobrana ni desetina tih darova prirode. Procjenjuje se da je za oko 30.000 obitelji u BiH branje i prodaja samoniklog bilja, šumskih plodova i gljiva jedini izvor prihoda. No, mnogi uzgajaju razne vrste ljekovitog i aromatičnog bilja, a plantaže smilja pravi su hit u Hercegovini. Brojni otkupljivači u BiH otkupljuju samoniklo ili uzgojeno bilje kao što su bosiljak, kadulja, lavanda, lovor, kamilica, ruža, kopriva, troskot, ružmarin, majčina dušica, gospina trava, bijeli sljez, crni kim, đumbir, komorač, metvica, sljez, srčanik, stolisnik, bršljan, gljive te plodovi šipka, drijena, gloga, kupine, maline, aronije, brusnice, borovnice…

Cijeli tekst čitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista BiH...

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije