Potpisani ugovori

Korisnicima u BiH pet milijuna eura za ublažavanje klimatskih promjena

25.07.2025.
u 18:40

Hrvatska ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković i 16 korisnika iz Bosne i Hercegovine potpisali su u petak ugovore vrijedne pet milijuna eura za ublažavanje i prilagodbe klimatskim promjenama u susjednoj zemlji.

Projekti će se provoditi u više županija i općina, uključujući Zapadnohercegovačku, Hercegbosansku, Posavsku, Hercegovačko-neretvansku, Središnju Bosnu, Zeničko-dobojsku, Tuzlansku, Sarajevsku županiju te gradove Banja Luku, Derventu, Prijedor, Brod i Brčko distrikt.

Usmjereni su na poboljšanje energetske učinkovitosti i korištenje obnovljivih izvora energije, a financiraju se sredstvima od prodaje emisijskih jedinica stakleničkih plinova putem dražbi u Hrvatskoj od 2021. do 2025. godine.

"Riječ je o vrlo vrijednim projektima koji se odnose na energetsku učinkovitost, korištenje obnovljivih izvora energije, zelenu arhitekturu, parkovnu arhitekturu, a u vezi je sa zaštitom naših najvrijednijih prirodnih resursa i s provedbom zelene tranzicije koja je u srcu i energetske tranzicije“, izjavila je ministrica Vučković na potpisivanju ugovora u Čapljini. 

Hrvatski ministar turizma i sporta Tonči Glavina najavio je nastavak potpore BiH i tamošnjim Hrvatima i kroz razvoj novih turističkih projekata. 

"Postoji jako veliki prostor u kojem možemo pomoći, stvoriti dodatne motive, dolaske i realizaciju većeg broja turističkih dolazaka i noćenja upravo ovdje na ovom području ... državljana Hrvatske koji jako puno putuju, a ovdje vidimo jedan jako dobar i kvalitetan turistički razvoj", rekao je Glavina. 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata