na hrvatskom tržištu

Došlo je do nestašice jednog lijeka za smirenje

lijekovi, tablete, ljekarna
Shutterstock
11.06.2025.
u 08:15

Dok se Misar SR 0,5 mg ne vrati na tržište dostupni su drugi lijekovi.

U Hrvatskoj je došlo do nestašice lijeka za smirenje Misar SR 0,5 mg u obliku tableta s produljenim oslobađanjem. Iz HALMED-a su potvrdili da je do nestašice došlo zbog problema s proizvodnjom te se normalizacija očekuje 17. lipnja 2025. godine, piše Index.hr.

Radi se o lijeku za smirenje iz skupine benzodiazepina koji se koristi u liječenju odraslih osoba kod napadaja paničnog straha, uznemirenosti, nemira i napetosti, te tjeskobnih stanja, uključujući i ona vezana uz depresiju.

Iz HALMED-a napominju da odluku o stavljanju lijeka u promet, kao i o eventualnom prekidu opskrbe, donosi nositelj odobrenja, što je u ovom slučaju tvrtka Belupo.

Zamjenski lijekovi

Dok se Misar SR 0,5 mg ne vrati na tržište dostupni su drugi lijekovi.

"U prometu su u farmaceutskom obliku tableta s produljenim oslobađanjem dostupni drugi lijekovi s djelatnom tvari alprazolam različitih jačina, primjerice lijekovi Misar SR 1 mg tablete s produljenim oslobađanjem, Xanax SR 1 mg tablete s produljenim oslobađanjem te Xanax SR 2 mg tablete s produljenim oslobađanjem.

Također, u prometu su s djelatnom tvari alprazolam jačine 0,5 mg dostupni sljedeći lijekovi drugačijeg farmaceutskog oblika: Helex 0,5 mg tablete, Misar 0,5 mg tablete te Xanax 0,5 mg tablete", kažu iz HALMED-a.

Do problema s opskrbom ovog lijeka došlo je i u ožujku. Iz Belupa su tada objavili da je tada također došlo do problema s proizvodnjom.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata