konklava

Papa izabran u samo dva dana: Koliko se to često događalo?

kardinali konklava
Reuters/Pixsell
08.05.2025.
u 18:55

Nešto iza 18 sati iz dimnjaka iznad Sikstinske kapele podignuo se bijeli dim: najava je to izbora novog Pape, drugog dana glasovanja, u četvrtom krugu.

Od 1900. petorica papa izabrana su drugog dana konklave: prije toga su to bili Pio XII., Ivan Pavao I., Benedikt XVI. i Franjo.

Najkraća konklava u prošlom stoljeću održana je neposredno prije Drugog svjetskog rata: tri glasanja u dva dana bila su dovoljna da Eugenio Pacelli 2. ožujka 1939. zaspije na papinsko prijestolje s imenom Pija XII, prenosi N1.

Albino Luciani je za dva dana i četiri glasanja postigao kvorum i postao papa 26. kolovoza 1978. s imenom Ivana Pavla I. Joseph Ratzinger, prvi papa trećeg tisućljeća s imenom Benedikta XVI., također je izabran u dva dana i četiri glasanja, 19. travnja 2005.

Pet glasačkih listića i dva dana bila su dovoljna da Jorge Mario Bergoglio 13. ožujka 2013. god, piše RAI.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata