Kineski gospodarski rast, čiji su podaci upravo objavljeni, nadmašio je očekivanja. Većina ekonomista procijenila je da će između siječnja i ožujka ove godine biti oko 5,1% rasta. Umjesto toga, Peking kaže da su brojke BDP-a za prvo tromjesečje iznosile 5,4% u usporedbi s istim razdobljem prošle godine.
Ovi podaci odnose se na razdoblje prije nego što su američke carine skočile s 10% na 145%, pa bi dio ekspanzije mogao biti posljedica povećane aktivnosti tvornica, ubrzanog izvoza proizvoda. Peking cilja na gospodarski rast od "oko 5%" ove godine. Analitičari kažu da je to ambiciozno s obzirom na dugotrajnu krizu u sektoru nekretnina, nisku domaću potražnju i opsežne američke carine na kinesku robu, što sve opterećuje gospodarstvo.
Zamjenik povjerenika Kineskog statističkog ureda, govoreći nakon objave podataka o BDP-u, rekao je da se vlada snažno protivi američkim "carinskim barijerama i trgovačkom nasiljem". Sheng Laiyun rekao je da to krši zakone i principe Svjetske trgovinske organizacije (WTO) te ima ozbiljan utjecaj na globalni gospodarski poredak, javlja BBC.
Sheng je također istaknuo da podaci o rastu naglašavaju otpornost Kine u suočavanju s krizom, ali da će "visoke carine koje nameće Sjedinjene Američke Države donijeti određeni pritisak na vanjsku trgovinu i gospodarstvo naše zemlje". Dodao je da utjecaj carina neće zaustaviti dugoročni rast kineskog gospodarstva. Sheng je također najavio da će Kina biti proaktivnija s mjerama za poticanje rasta, rekavši da Peking ima "bogat" skup alata za podršku gospodarstvu.