Cijene nafte stabilizirale su se u ponedjeljak na međunarodnim tržištima iznad razine od 74 dolara, uz stišavanje geopolitičkih napetosti i najave pojačane opskrbe iz Iraka i Kazahstana.
Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila gotovo nepromijenjena u odnosu na zatvaranje trgovine na kraju prošlog tjedna i iznosila je 74,54 dolara. U petak zaključila je trgovinu u minusu 2,05 dolara.
Značajnijih promjena nije danas bilo ni na američkom tržištu gdje se barelom trgovalo po 70,45 dolara. U petak zaključio je trgovanje u minusu 2,08 dolara.
Na kraju prošlog tjedna raspoloženje na tržištu obilježila je smanjena premija na rizik na Bliskom istoku budući da se primirje u okupiranom palestinskom Pojasu Gaze održalo, prema tumačenju Johna Kilduffa iz Again Capitala.
Analitičari su u petak izdvojili i medijska izvješća prema kojima su istraživači u institutu za virologiju u kineskom Wuhanu otkrili novi koronavirus kod šišmiša. Neposredno objave tih izvješća cijena nafte pala je za dva dolara, primijetili su analitičari.
Pozornost ulagača zaokupio je i rast zaliha sirove nafte u SAD-u zbog sezonskog održavanja rafinerija, prema objašnjenju ministarstva energetike.
Američki proizvođači istodobno su povećali broj aktivnih bušotinskih postrojenja, a Kazahstan je isporučio rekordne količine nafte unatoč oštećenju cjevovoda Caspian Pipeline Consortiuma (CPC) u napadu ukrajinske bespilotne letjelice.
Na početku tjedna pozornost ulagača ponovo se usmjerila na okončanje rusko-ukrajinskog rata.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij kritizirao je prošli tjedan razgovore američkih i ruskih dužnosnika o primirju, naglasivši da je na sastanak trebalo biti pozvano i izaslanstvo Kijeva. Trump je uzvratio, rekavši da Ukrajina snosi odgovornost za rat.
U četvrtak Trumpov izaslanik sastao se s ukrajinskim predsjednikom i napetosti su se stišale, uz izjavu Zelenskija da je Ukrajina spremna u kratkom roku dostaviti prijedlog sporazuma sa SAD-om o ulaganjima i sigurnosti.
U nedjelju ukrajinski predsjednik rekao je da je spreman odstupiti ako bi to njegovoj zemlji donijelo mir.
Visoki ruski diplomat izjavio je pak da je ovaj tjedan u planu još jedan sastanak s američkim izaslanstvom.
Zapadne sankcije na rusku naftu poremetile su isporuke morem, ali kraj rata u Ukrajini ne bi nužno značio i veći ruski izvoz budući da je Rusija članica proširene skupine Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC+) koja je ograničila opskrbu, napominje Reuters.
No, nafta bi mogla pojeftiniti zbog ublaženog geopolitičkog rizika, objašnjava Harry Tchilinguiran iz Onyx Capitala.
Uteg je cijenama i najava normalizacije isporuka iz iračkog dijela Kurdistana, napominju analitičari, iako još nije poznato kada bi nafta trebala krenuti cjevovodom do turske luke Ceyhan.
Kada se ispune uvjeti, Irak će cjevovodom iz naftnih polja u Kurdistanu izvoziti 185.000 barela dnevno, rekao je u nedjelju dužnosnik iračkog ministarstva za naftu.
OPEC je odvojeno objavio da je u petak barel košarice nafte njegovih članica pojeftinio za 73 centa, na 77,42 dolara.