Najčešća pitanja

Što nakon 1. srpnja?

EU
22.10.2012.
u 09:03

Hoće li djeca iz BiH moći studirati u RH, što s nekretninama, dokumentima...

Građane Bosne i Hercegovine najviše interesiraju informacije u vezi s putovanjima, pravima koje omogućava dvojno državljanstvo, školovanje i trgovina, nakon što susjedna Republika Hrvatska postane članica EU-a. To su najčešća pitanja koja su bh. građani postavili Direkciji za europske integracije (DEI), nakon što je početkom kolovoza otvorena mogućnost da na web-stranici Direkcije građani postavljaju pitanja o utjecaju ulaska Hrvatske u EU na svakodnevni život građana BiH.

Zanimanje građana iz BiH


“Direkcija sada radi na prikupljanju odgovora i njihovoj potvrdi u nadležnim institucijama. Do kraja godine bit će objavljeni objedinjeni odgovori u formi on-line brošure na web-stranici Direkcije. Odgovori na pitanja bit će ponuđeni objedinjeno na internetskoj stranici, a ne pojedinačno pošiljatelju, imajući u vidu da prilikom postavljanja pitanja nije predviđeno davanje osobnih podataka”, izjavila je glasnogovornica Direkcije za europske integracije BiH Marina Kavaz-Siručić. Građani su tražili informacije o tome hoće li i do kakvih promjena doći članstvom Hrvatske u EU u pogledu dokumenata za prelazak hrvatske granice, platežnog sredstva u Hrvatskoj, trgovine određenim grupama proizvoda, studiranja i rada u Hrvatskoj. Iako se za sada konkretna pitanja građana drže u tajnosti zbog objedinjavanja odgovora koji će biti do kraja godine objavljeni u formi brošure, neslužbeno se doznaje kako se veliki upit građana odnosi na to hoće li nakon ulaska Hrvatske u EU moći putovati s osobnom iskaznicom u tu državu.

Zabrinuti roditelji

Naime, mnogi roditelji su zabrinuti zbog djece koja pohađaju srednju školu u Hrvatskoj iz pograničnih dijelova BiH. Primjerice, poznato je da mnogi srednjoškolci iz Čapljine i okoline srednju školu pohađaju u Metkoviću, a takvih slučajeva ima i u Posavini. Stoga roditelje zanima što će se promijeniti i hoće li njihova djeca imati problema prilikom prelaska granice, s obzirom da se to događa svakodnevno. S druge strane, pojedina pitanja se odnose i na to, hoće li se i nakon ulaska Hrvatske u Europsku uniju moći koristiti zdravstvene usluge, posebno kada je u pitanju porođaj. Također, vlasnike nekretnina zanima hoće li doći do povećanja poreza ili drugih dodatnih troškova. No, ima i pitanja koja se odnose na poskupljenja proizvoda koji se uvoze iz Hrvatske na bh. tržište. Tako pojedince zanima koliko će poskupjeti Cekinova piletina i koliko će koštati kutija cigareta Ronhill, iz razloga što će upravo ovi proizvodi biti mnogo skuplji na tržištu BiH nakon ulaska Hrvatske u EU. Isto tako mnogi sezonski radnici iz BiH, a poznato je da većina tijekom turističke sezone odlazi u susjedstvo na rad, pitaju hoće li moći i ubuduće to činiti i koji će im trebati dokumenti i dozvole za takav rad.

Ključne riječi

Komentara 1

Avatar servo_volan
servo_volan
14:39 22.10.2012.

Kakav je ovo natpis HRVATSKI državljani sa dvojnim Držaavljanstvom imaju potpuno ista prava kao i Hrvati iz Hrvatske što se tiće škole i ovog pograničnog pitanja putovnicu u ruke i na šengen a školu mogu pohađati svi hrvati i Hrvatski državljani u bilo kojoj zemlji EU jer to su pravila EU ono se ne mješa u bilateralne odnose pojedinih država stoga neopravdana je bojazan da če se stvoriti dvostruka mjerila jer se i Hrvati iz RH ubuduće će se sigurno školovati mislim u visokom školstvu u MOSTARU

Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?