Dvije najviše lige u njemačkom nogometu ostvarile su rekordne ukupne prihode od više od šest milijardi eura (7,14 milijardi dolara), priopćila je Njemačka nogometna liga (DFL) u svom ekonomskom izvješću objavljenom u ponedjeljak.
Prema izvješću, 36 klubova Bundeslige i druge lige ostvarilo je ukupan prihod od 6,33 milijarde eura u sezoni 2024. - 2025. - 461,2 milijuna eura više nego u prethodnoj sezoni. To predstavlja povećanje od 7,9%.
Osamnaest klubova Bundeslige ostvarilo je 5,12 milijardi eura prihoda, prvi put premašivši granicu od pet milijardi.
- Rekordni prihodi odražavaju veliku društvenu popularnost nogometa i također su važan gradivni element za održivu ekonomsku stabilnost - rekao je izvršni direktor DFL-a Steffen Merkel.
Predsjednik DFL-a Hans-Joachum Watzke dodao je: "U izazovnim vremenima, njemački profesionalni nogomet šalje snažne signale. Stoga možemo s povjerenjem pristupiti godini Svjetskog prvenstva 2026."
Prema izvješću, više klubova nego prošle godine prijavilo je pozitivne rezultate i rast kapitala: 13 klubova Bundeslige i 15 timova druge lige ostvarilo je profit - u usporedbi s devet, odnosno osam, u prethodnoj godini.
Osim toga, svih 18 klubova Bundeslige i 16 timova druge lige završilo je godinu s pozitivnom bilancom.
Gotovo 1,7 milijardi eura ušlo je u poreze i carine, dok su ukupno 64.122 osobe bile izravno ili neizravno zaposlene u klubovima i njihovim podružnicama. To predstavlja povećanje od 3,9% u odnosu na prethodnu godinu.
DFL je dodao da je u sezoni 2024. - 2025. prodan gotovo 21 milijun ulaznica, što je također rekordan broj.